son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Behçet Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Behçet Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Behçet Hastalığı Hakkında Her Şey

  behcet hastaligi nedenleri 300x182 - Behçet Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Behçet hastalığında yaraların birçoğu daha çok ortası beyaz, etrafı kızarık noktalar biçiminde görülmektedir. Behçet ismini, hastalığın belirtilerini ilk olarak Mehmet Behçet bulduğundan ötürü ismi bu şekilde verilmiştir.

   

  Behçet Hastalığının Nedenleri

   

  İlk olarak Behçet hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Çağımızda halen kanıtlanmamakla beraber birçok doktor tarafından Behçet hastalığının genetik olarak aile bireylerine geçtiği savunulur. Bununla birlikte, çevresel bazı faktörlerin de bu hastalığa sebep olduğu bilinmektedir.

   

  Nasıl Tanı Koyulur?

   

  Eğer bu hastalığın belirtilerinden birine bile sahipseniz hiç zaman kaybetmeden bir an evvel hekime başvurun. Doktorunuzun yapacağı tahliller sonucunda hastalığınıza doğru bir tanı konulacaktır. Yapılan kan tahlilleri, Behçet hastalığının tanısı için tek başına yeterli gelmeyebilir.

   

  Kimlerde Ne Sıklıkta Görülür?

   

  Bugüne dek elde edilen bulgulara göre Behçet hastalığının en çok görüldüğü yaş, 20 ile 40 yaş olduğu saptanmıştır. Kadın ve erkek oranına bakıldığı zaman eşit bir tablo ortaya çıksa da genç erkeklerde bu hastalık daha sık görülüyor. Uzak Doğu, Orta Doğu ve Akdeniz ülkelerinde daha sık görülen bir hastalıktır. Türkiye’de her 300 kişiden birinde bu hastalık görülmektedir. Aynı zamanda ülkemizdeki hastaların oranlarına bakacak olursak, erkek hastaların daha çok olduğunu söyleyebiliriz.

   

  Tedavi süreci

   

  Bu hastalık, birden fazla tıp bölümünü alakadar eden bir hastalık. Bu yüzden doktorunuzca konulan tanı sonrasında, birçok alandan da destek almanızda yarar var. Bu bölümler kadın hastalıkları, dermatoloji, romatoloji gibi bölümlerdir. Yapılacak olan tedavi, hastalığın evresine göre değişmektedir. Fizik tedavi, ilaç tedavisi ve rehabilitasyon gibi tedavi seçenekleri arzu edilen sonucu alma konusunda yetersiz kaldığı zaman, cerrahi müdahalede bulunmak gerekir.

   

   

  1 300x300 - Behçet Hastalığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ