Beş Milyon Android Cihaza Yüklenmiş Virüs Tespit Edildi - 7/24 Haber | Son Dakika Haberler son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Beş Milyon Android Cihaza Yüklenmiş Virüs Tespit Edildi

  Beş Milyon Android Cihaza Yüklenmiş Virüs Tespit Edildi

  Beş Milyon Android Cihaza Yüklenmiş Virüs Tespit Edildi

   

  Güvenlik araştırmacıları, Honor, Xiaomi Samsung, Huawei, Oppo, Vivo ve Ginoee markasına sahip yaklaşık 5 milyon Android cihazlarına önceden yükselenmiş virüs ve gittikçe büyüyen kötü yazılım yüklendiği keşfetti. System Wi-Fi Service adı verilen yazılımın gerçek adı RottenSys ve cihaza yüklenmiş olarak geliyor.

  Kötü yazılımdan etkilenen telefonlar, Tian Pai isimli Hangzhou merkezli cep telefonu dağıtıcı tarafından gönderilmiş ama şirketin bu olay üzerinde katılımı olup olmadığına dair araştırmacılar net bir bilgiye sahip değiller ve konu ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

   

  Kötü amaçlı yazılım RottenSys

  Kötü amaçlı bir yazılım olan RottenSys, güvenli bir Wi-Fi hizmeti sunmuyor. Kötü amaçlarını etkinleştirebilmek için büyük bir çoğunluktaki Android izinlerini alabiliyor. Araştırmacılar, “RottenSys’’ adlı kötü amaçlı yazılım ve 2016 yılının Eylül ayından itibaren yayılmaya devam ediyor.  En son bilgilere göre 4 milyon 965 bin 460 Android cihaz 12 Mart 2018 tarihine kadar kötü yazılım tarafından enfekte edildi.’’ dedi.

  Başlangıçta yazılım kötü niyetli ve amaçlı değil, kötü amaçlı bir etkinlik de başlatmıyor. RottenSys zararlı kod içeren bileşenlere ulaşmak için kendine ait olan kontrol sunucuları ve komutlarla iletişim üzerine tasarlanmıştır. ‘’DOWNLOAD_WITHOUT_NOTIFICATION” izni ile kullanıcı etkileşimi gerekmeden buna göre her birini indirerek kuruyor. RottenSys agresif bir reklam ağı olarak tanımlanıyor ve sahte ana sayfalardan faydalanarak reklam geliri için görev yapıyor. Program sahiplerine 10 günde 115 bin dolar üzeri para kazandırdı.

  Virus 1 300x169 - Beş Milyon Android Cihaza Yüklenmiş Virüs Tespit Edildi

  Kötü amaçlı yazılım nasıl bulunur ve kaldırılır?

  Android cihazınızı bu yazılımdan etkilenip etkilenmediğini anlamak adına sistem ayarlarına girerek, uygulama yöneticisi bölümüne gidin ve kötü amaçlı paket adlarını kontrol edip hemen silin. Paket adları ise aşağıda isim olarak verilmiştir.

  com.android.yellowcalendarz

  com.changmi.launcher

  com.android.services.securewifi

  com.system.service.zdsgt olarak belirlenmişti ve bunlardan herhangi biri yüklü ise hemen onu kaldırın.

   

  1 300x300 - Beş Milyon Android Cihaza Yüklenmiş Virüs Tespit Edildi

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ