son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Beyin Hasarı Türleri ve Belirtileri

  Beyin Hasarı Türleri ve Belirtileri

  Beyin Hasarı Türleri ve Belirtileri

   

  2 20 300x250 - Beyin Hasarı Türleri ve BelirtileriBeyin hasarı kişide kafaya alınan bir darbe sonrasında ya da nörolojik olarak görülebilmektedir. Hafif bir şekilde geçirilen beyin hasarına herhangi bir tıbbi işlem uygulanmadığı gibi önemli ölçüde beynin işlevini yerine getiremediği hasarlarda acil tıbbi işlem gerekmektedir. Kafaya alınan bir darbe sonrasında kişide beyin hasarı görülebilmekte. Bunun yanı sıra doğumdan kaynaklı olarak ya da nörolojik rahatsızlıklar sonucunda da beyin hasarına rastlanabilmektedir.

   

   

   

  Beyin Hasarı Türleri

  • Beyin Sarsıntısı; Kişide kısa süreli olarak görülen beyin sarsıntıları bir yaralanma sonucu oluşmaktadır. Beyin sarsıntısı kısa sürdüğü için herhangi bir tıbbi işlem gerektirmemektedir. Kişide baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı gibi etkiler görülebilmektedir.

   

  • Penetran Yaralanmaları; Genellikle keskin bir cisimle ya da ateşli silahlara uğrayan beynin direk olarak şuur kaybı yaşandığı durumlardır ve acil tıbbi işlem gerektirmektedir.

   

  • Beyin Kontüzyonu; Kafaya alınan bir cisim darbesinden sonra beyne giden oksijenin azalması ve darbe alınan bölgenin kan toplayarak şişmesi sonucu oluşan bir beyin hasarıdır. Bu hasar sonucu acil tıbbi işlem gerekmektedir.

  1 31 300x193 - Beyin Hasarı Türleri ve Belirtileri

  • Diffüz Aksonal Yaralanma; Kapalı kafa travması olarak adlandırılan bu beyin hasarı, aşırı şiddetli bir şekilde beynin sarsıntıya maruz kalması sonucunda oluşur ve beynin büyük bir kısmını etkilemektedir. Bu sebepten bu hasara maruz kalan kişilerde genellikle bilinç kaybı ölümcül olmaktadır. Bilinci yerine gelen kişilerde ise ömürlük olan bir şekilde bilişsel bozukluk yaşanmaktadır.

   

  • Coup-Contrecoup Yaralanma; Beynin darbe almış kısmının yanında öbür kısmının da etkilendiği bir beyin hasarı türüdür. Alınan darbenin oldukça şiddetli olmasından dolayı beyin yer değiştirir ve kafatasında yer aldığını bölgenin karşı tarafına çarparak kişide şuur kaybı yaşanmasına neden olmaktadır.

   

   

  1 300x300 - Beyin Hasarı Türleri ve Belirtileri

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ