son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Çinli bilim insanları, askeri radar teknolojisini sivrisineklere karşı kullanacak

  Çinli bilim insanları, askeri radar teknolojisini sivrisineklere karşı kullanacak

  Çinli bilim insanları, askeri radar teknolojisini sivrisineklere karşı kullanacak

   

  Çinli bilim adamları, sineklerin yaşam alanları ve hareketleri ile sıtma ve Zika gibi farklı virüsleri yaydıkları için insanların ölümüne neden olan sivrisineklerle mücadele için askeri radar teknolojisini geliştirdi.

  Çinli bilim insanları, 2 km mesafedeki sivrisineğin hareketlerinden kanat çırpışından, yönüne kadar tespit edebilecek askeri radar teknolojisi üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

   

  Sivrisinekler yılda 1 milyon insanın ölüm nedeni oluyor

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 1 milyon kişinin ölüm nedeni olan sivrisineklere karşı hassas askeri radar teknolojisi, Pekin Teknoloji Enstitüsü’nde böcek davranışlarını inceleyen bilim adamları tarafından geliştirildi.

  Radar sistemi, yüksek miktarda yaydığı frekanslar ile elektromanyetik dalgalar yayar. Frekansların yardımı ile yaydığı bu dalgaların sineklere çarpmasını sağlıyor. Sineklere çarpıp geri dönen dalgalar ile gelen veriler bilgisayarlara işleniyor. Böylelikle canlının uçuş hızı, tüt, cinsiyeti hatta kan emici olup olmadığı olmak üzere farklı bilgiler elde ediliyor.

   

  Sivrisineklerle mücadele edilecek

  Söz konusu sistem sayesinde sivrisineklerle mücadele edileceği tahmin ediliyor. Laboratuvar ortamında istenilen başarıya ulaşan radar teknolojisi, doğal ortamlarda kullanıldığında da sinek dışında çevreden gelen seslere ve gürültülere tepki vereceği için başarı oranında azalma olacağı düşünülüyor.

  Yapılan araştırmalar sonucunda sivrisineklere ait olan 2 bin 500 türün olduğu biliniyor ve bu sivrisineklerle mücadele edilerek her yıl ölen 1 milyon insan kaybının engellemesi radar teknoloji hedefleniyor.

  1 300x300 - Çinli bilim insanları, askeri radar teknolojisini sivrisineklere karşı kullanacak

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ