son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  İlk elektrikli yol hizmete girdi

  İlk elektrikli yol hizmete girdi

  İlk elektrikli yol hizmete girdi

   

  Elektrikli arabaların üretimi gittikçe artarken; arabaların şarj ve sürüş menziline yönelik sorunları en aza indirgemek adına yol yapıldı.  İsveçli eRoadArlanda isimli şirket 2 km uzunluğundaki bir yolu elektrikli araçların şarj edilmesi adına baştan tasarladı.

  Elektrikli arabaların ve ağır vasıtaların sürüş anında şarj edilebilmesi için yapılan ilk elektrikli yol İsviçre’de açıldı. Başkent Stockholm yakınlarında bulunan ve genele açık olan yol elektrikli raylar döşenerek özel hizmet sunmak için tasarlanmış.

   

  Dizel araç kullanımı azalacak

  İsveç, 2030 yılında fosil yakıt kullanımında %70’lik bir azalma için, dizel arabaların kullanımı yasaklayan bir yasa teklifini kabul etmişti. Amaç elektrikli araçları zorunlu hale getirmek ve bu yüzden yol ile ilgili eksiklerini tamamlamaya çalışıyor ve ilk elektrikli yolu yaptı.

  Elektrikli yol, araçların şarj olmasını sağlarken Arlanda Havalimanı’nı bir lojistik firma ile birbirine bağladı.  ile lojistik bir bölgeyi birbirine bağlıyor. Böylelikle elektrikli araçların şarj sorununun çözülmesi amaçlanırken; bataryalar küçüleceği için üretiminin de ekonomik hale getirilmesi amaçlanıyor.

   

  Tramvayın ellide biri ücret maliyete sahip

  Post Nord isimli lojistik bir firma yolu test etti ve test sırasında daha önce dizel olan bir kamyon kullanıldı. eRoadArlanda Tepe Yöneticisi Hans Säll, ‘’Şuan bulunan bütün araçlar ve yollar bu teknolojiye rahatlıkla uyum sağlar ve bu yolların maliyeti sadece kilometre başı 1 milyon euro ki bu da şehir tramvay hat maliyetinin ellide biri.’’ Sözleri ile teknolojinin ne kadar ekonomik olduğu belirtildi.

   

  1 300x300 - İlk elektrikli yol hizmete girdi

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ