son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Kontrolden çıkan uzay istasyonu için Türkiye’de riskli bölgeler arasında

  Kontrolden çıkan uzay istasyonu için Türkiye’de riskli bölgeler arasında

  Kontrolden çıkan uzay istasyonu için Türkiye’de riskli bölgeler arasında…

  2011 yılında Çin’e ait uzay istasyonu fırlatılmış ve kontrolden çıkarak 1 Nisan’da Dünya’nın yörüngesinde dönerken düşmesi bekleniyor ve Türkiye’de riskli bölgelerden ilan edildi.

  2011 yılında fırlatıldı ve 2016’da kontrolden çıktı

  Tiangong-1, 9.4 ton ağırlığında olup, 2011 yılında fırlatılmış ve 2013 yılından beri astronotsuz olarak Dünya’nın yörüngesinde dönerken; 2016 yılında Çin Hükümeti tarafından kontrolden çıktığı Birleşmiş Milletler’e bildirildi.

  Büyük parçalar yeryüzüne düşebilir

  Tiangong-1, ‘’Cennet Sarayı’’ anlamına geliyor, büyük bir bölümü atmosfere girerken yanacak ve yok olacak ama büyük parçalar uzay istasyonundan yeryüzüne de düşebilir.

  Bu yüzden Sivil Toplum Kuruluşu Aerospace Corp tarafından Tiangong-1uzay istasyonundan düşecek parçaların hangi bölgelere düşebileceğine dair hesaplar yapıldı. Kuzey ve Güney Yarımküre’de iki hat çok riskli bulundu ve Türkiye Kuzey Yarımküre’de riskli bölge olarak ilan edildi.

  Tek bir kişiye iki kez yıldırım düşmesi…

  Uzay Enkazı Daire Başkanı Holger Krag, ‘’Atmosfere giren bu tür enkazlarda %20 ile %40’ı yeryüzüne düşebiliyor ve birilerini yaralama ihtimali; aynı yıl içince bir kişiye iki kez yıldırım düşmesi kadar zayıf bir ihtimal…’’ şeklinde açıklama ile olabilecek olumsuzlukları değerlendiriyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), büyük bir olasılık enkazın okyanusa düşeceği belirtiliyor.

  İki modülden oluşan Tiangong-1, plan dışı davrandı

  Güç kaynağı ve astronotların çalışma alanı olarak iki modülden oluşan Tiangong-1, güneş panelleri ve motorları da barındırıyor.

  2013 yılında uzay istasyonu misyonunu tamamlamış ve Çin bilim adamları, kontrollü olarak Tiangong-1 Dünya yörüngesinin dışına iteceklerdi. Mart 2016 yılında Dünya ile uzay istasyonu arasındaki veri iletimi kesildi. Çin, uzay istasyonundan kontrolden çıktığına dair bilgilendirme yaptı.

   

  1 300x300 - Kontrolden çıkan uzay istasyonu için Türkiye’de riskli bölgeler arasında

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ