son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Samsung ve Apple’ın Kobalt Metali Rekabeti 

  Samsung ve Apple’ın Kobalt Metali Rekabeti 

  kobalt metali 1 300x165 - Samsung ve Apple'ın Kobalt Metali Rekabeti 

  Samsung ve Apple’ın Kobalt Metali Rekabeti 

  Apple ve Samsung, dünyanın iki büyük telefon üreticisi olarak, akıllı telefon üretiminde önemli bir yeri olan kobalt metali için direk olarak madencilik şirketleriyle görüşmelere başladı.

  Apple, şubat ayının sonunda Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan maden şirketleriyle kobalt metalinin temini için beş yıllık anlaşma imzalayıp, çalışmalara hızla başlamıştı. ABD’li şirketin en büyük rakibi olan Samsung’da kobalt metali için görüşmelere başladı.

   

  Samsung’da Kongo’da görüşmelere başladı

  Akıllı telefon üretimiyle Samsung, dev imparatorluğun içerisinde yer alan Samsung C&T Şirketi, üretimde kullanılan kobalt metalinin temini için Kongo’daki maden şirketleri iletişime geçmeye başladı.

   

  Kobaltta rekabet her geçen gün artıyor

  Akıllı telefonların üretiminde şarj edilebilir pillerin üretimi sırasında kullanılan kobalt metalinin, otomobilciler tarafında da kullanılması nedeniyle, ihtiyaçtaki artış nedeniyle hayli kızışmış bir rekabet ortamı oluşmuş durumdadır.

  Elektrikli otomobillerin üretilmesiyle birlikte otomobil sektöründe de kullanılan kobalt madeni, lityum iyon pillerin dışında farklı alanlarda da kullanılması nedeniyle fiyatlarında ciddi bir artış söz konusu oldu.

  Bir ton kobalt metali 2016 yılında 20 bin dolara satın alınırken, şuan kobaltın bir tonu için 80 bin dolar ödenmesi gerekiyor.

  Bu nedenle Apple ve Samsung, geleceğine doğru yatırım yapmak adına şimdiden gerekli önlemleri alarak, maden şirketleri ile anlaşma yaparak, gelecek yılları da garanti altına alıyor.

  1 300x300 - Samsung ve Apple'ın Kobalt Metali Rekabeti 

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ