son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Siber suçluların yeni hedefi, kripto para madenciliği…

  Siber suçluların yeni hedefi, kripto para madenciliği…

  Siber suçluların yeni hedefi, kripto para madenciliği…

   

  Bilgisayarınızda aşırı ısınma oluyorsa ya da yavaşlıyorsa, normalden farklı davranışlar sergiliyor ve elektriğiniz faturanız artık çok geliyorsa; başkalarına dijital para üretiyor olma ihtimaliniz bulunuyor. Anti virüs markası ESET, bilgisayarınızda mevcut olan bu değişikliklere neden olan zararlı yazılımı “JS/CoinMiner” olarak belirledi. CoinMiner, bilgisayarı kullanan kişinin haberi olmadan kripto para birimi madenciliğine neden olan zararlı bir yazılım olduğu belirtilerek, ESET tarafından şubat ayı global tehdit raporunda yer aldı. CoinMiner, %17,77’lik bir oranla dünyada en çok görülen siber tehdit olarak yerini aldı.

   

  En yaygın tehdit olma nedeni?

  Bitcoin, Ripple, Monero ve Ethereum gibi farklı kripto paralar, tüm dünyada büyük ilgi görmeye başlarken; bu paraların üretimi anlamında kullanılan “kripto para madenciliği de popüler bir iş kolu ile piyasada yerini aldı.

  Fakat bu paraların üretilmesi için çok yüksek miktarda bilgisayar işlemci gücüne ihtiyaç duyulduğu için siber korsanlar tarafından çözüm bulunarak, zararlı yazılımlar oluşturuldu. Zararlı yazılım sayesinde, bireysel ve kurumsal sistemler kolektif kullanılarak, kripto para üretiyorlar.

   

  Zararlı yazılımlar nasıl bulaşıyor?

  ESET Teknik Müdürü Gürcan Şen ‘’ JS/CoinMiner, web siteleri üzerinden bulaşıyor ve özellikle ücretsiz uygulamalar, ücretsiz film ve maç yayını yapan sayfalarda bu zararlı yazılımlara daha fazla rastlanıyor.   Özellikle ‘Coinhive’ adı verilen JavaScript kod parçacığı web sayfalarına entegre edilerek ‘’Monero’’ adlı kripto para biriminin üretimi yapılıyor.’’ şeklindeki açıklaması ile kullanıcıları uyarıyor.

  1 300x300 - Siber suçluların yeni hedefi, kripto para madenciliği...

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ