son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Silikon Vadisi Milyarderi, Sonsuza Dek Yaşamak İstiyor

  Silikon Vadisi Milyarderi, Sonsuza Dek Yaşamak İstiyor

  Silikon Vadisi Milyarderi, Sonsuza Dek Yaşamak İstiyor

   

  Nectome bekleme listesine alınmak için, teknoloji milyarderi Sam Altman 10 bin dolar ödedi. 32 yaşındaki Altman, beyninin internete yüklenmesi ile sonsuza dek yaşamayı istiyor. Sürecinin %100 ölümcül olduğunu belirten Nectome ise, doktor yardımıyla intihar etmek olarak süreci tanımlıyor.

  Nectome şirketi tarafından beyinlerinin bir bilgisayarda saklanacağı düşünen 25 kişi bekleme listesinde isim yazdırmış durumda sırasını bekliyor.

   

  Beş ABD eyaletinde bu durum yasal

  32 yaşındaki Altman beynini sonsuza dek koruyabilmek için, bu süreçte doktor destekli intihara benzer bir süreç yaşayarak ölecek. Böyle bir durum sadece beş ABD eyaletinde yasal bir süreç olarak kabul ediliyor.

  Altman’ın kurduğu şirket Y Combinator, ironim bir şekilde yeni girişimcileri destekleyen bir fon olarak Nectome şirketini de destekliyor.

   

  Beyni daha ileriye götürmek için süreç için imza attı

  Beyni daha ileriye götürmeyi gereken süreç için imza atan Altman’a ait süreç için, MIT Technology Review‘a göre beyin daha sonra bir bilgisayara benzetilip kullanılması olarak tanımladı.

  Müşteri bir makineye bağlanıyor ve embalming kimyasalları Nectome tarafından enjekte ediliyor. Şirket tarafından ‘’%100 ölümcül’’ bir süreç olarak tanımlanıyor.

  Robert McIntyre Nectome’nin kurucu ortağı, “ Kullanıcı deneyimin olarak doktorla intihar etmek gibi bir süreç yaşayacak.’’ dedi.

  Şirket web sitesinde misyon tanımlanırken ‘’beyniniz yeterince korunarak bütün hatıralarınız korunma altına alınıyor.’’ İfadelerini kullanıyor.

  2 6 300x169 - Silikon Vadisi Milyarderi, Sonsuza Dek Yaşamak İstiyor

  Embalming sıvısı vücudu donmuş halde tutabilir

  Embalming sıvısı, parçalanmadan vücudu binlerce yıl donmuş ve bozulmamış halde tutabilir. Ancak doğru bir sürecin işlemesi için beynin taze olması gerekiyor.

  Doktor yardımlı intihar olarak nitelendirilen süreç 50 eyaletten sadece 5 tanesinde yasal olarak görülüyor. Şirket gerekli yasal alt yapıyı oluşturmak konu üzerine uzman avukatlara danışarak, yasal sürecin kişi ölümcül bir hastalık geçirdiyse ve az ömrü kalmış ise hizmetin yasal olacağını düşündükleri belirtildi.

   

  Bulutta saklanma fikri bilim adamları tarafından ilgi görüyor

  Silikon Vadisi’nde bilim adamları tarafından insanların bilgisayar yüklenmesi veya bulutta saklanması gittikçe daha fazla ilgi görüyor. 50 yıl sonra insan beyninin buluta taşınabileceğine inandığını belirten futurolog Dr. Lan Pearson dışında bazı bilim adamları da ileri de insan beyninin android olabileceğini söylüyor. Bazıları ise ileride bir android olabileceğimizi söylüyor.

  Nectome ‘’muhafaza hizmetini’’ henüz satışa çıkarmadı ve şirket anıların kalacağını ya da dijital ortama aktarabileceğine dair garanti veremiyor. Ama şirket yine de müşteri listesi oluşturmaya başlayarak işlemin yasal hale gelmesi durumunda beynini bedeninden söktürebilecek.

   

  Şirket, MIT’de görev yapan ünlü nörolog birlikte çalışıyor

  Nectome ve MIT’de görev yapan nörolog Boyden ile birlikte çalışıyor.  Şirket, MIT’de görev yapan ünlü nörolog Edward Boyden ile beraber çalışıyor. Ayrıca bir domuz beyni üzerinde de yapılan testler son derece başarılı sonuçlar verdi ve mumyalanan domuz beyninin içerisindeki tüm sinapslar, elektron mikroskobu ile görüntülendi. Şirket bu başarısı sayesinde 80 bin dolar ödülün de sahibi oldu.

  Şirket, bu tip bir uygulamanın ölümcül hastalıkların pençesinde olan bireylere uygulanabileceğine inanıyor.

   

  1 300x300 - Silikon Vadisi Milyarderi, Sonsuza Dek Yaşamak İstiyor

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ