son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

  3 4 300x300 - Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin nasıl çıkartılır? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin mining nedir? Bitcoin madencilik için cihaz alımı nasıl olmalı? Bitcoin madenciliği yapabilir miyim? Bu ve bunun gibi sorular son dönemde oldukça sık sorulmaya ve araştırılmaya başlandı. Özellikle televizyonlardan ya da internetten Bitcoin’den zengin olanları görenler bu soruları daha çok soruyor.

  Tüm bu soruların ortak noktası bu; ‘’Bitcoin madenciliği yapmak ve zengin olmak istiyorum. Fakat nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum.’’

  Ancak üzülerek söylüyoruz ki, çok istisnai durumlar hariç Bitcoin madenciliği için çok geç kaldınız. Bunun sebebine gelmeden önce Bitcoin madenciliği nedir konusunu ele alalım.

  1 300x200 - Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Bitcoin Madenciliği Nedir?

  Bitcoin Madenciliği: Sanal bir saman yığınında, sanal bir iğne aramaktır.

  Bitcoin’in bu denli önemli ve büyük bir teknoloji buluşu durumuna getiren en kilit nokta, kesinlikle Proof of Work (PoW) olarak bilinen algoritmasıdır. Bitcoin üretmek yani madenciliğini yaparak belli bir miktar Bitcoin kazanmak, Bitcoin madenciliğinin tek amacı değildir.

  Bitcoin madenciliği yapanlar aynı zaman blok zincir (Blockchain) denilen ve yine Bitcoin’i Bitcoin yapan özelliklerden birisidir. Blok zincir, merkezsiz bir yapıya sahip olmakla beraber hesap defterini tutmaya da yarıyor.

  Teknik kısımlarda fazla boğulmadan madencilik kısmına geçelim. Bitcoin madenciliğini kısaca özetlersek, bilgisayarınız özel bir sayıyı araması ve bulmasından ibarettir. Bu sayının özel olmasının sebebi ise zor bulunması ve bulunmasının da sürekli zorlaşmasıdır. Zorlaşmasının ya da zor bulunmasının sebebi şans değildir. Bunun nedeni Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin tasarlanırken özel olarak ayarlanan güvenlik protokolüdür. Bu güvenlik protokolünün amacı, madencilik yapan herkesin sürekli Bitcoin (BTC) çıkarmaması ve blok zincirin manipüle edilmemesi içindir.

  2 6 300x225 - Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

   

  Bitcoin madenciliğinde yaptığınız her hareket, işlemci ya da ekran kartı gücünüzle doğru orantılıdır. Yani işlemci ve ekran kartı gücünüz ne kadar fazlaysa, Bitcoin çıkarma olasılığınızda bir o kadar artar.

  Şu anki duruma göre, iğneyi bulan madenciye 25 Bitcoin (BTC) ödül olarak veriliyor. Bu ödül Bitcoin’in ilk çıktığı zamanlarda 50 BTC idi. Gün geçtikte ödül miktarı azalıyor ve madencilik işlemi de zorlaşıyor.

   

   

  1 300x300 - Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Buğra dedi ki:

   Paylaşım için teşekkürler, çok güzel bir anlatım olmuş. Bitcoin Madenciliği’ne oldukça sıcak bakıyorum bu günlerde ancak yazınızdan okuduğum kadarıyla işin biraz ehli olmak gerekiyor. Sizin de belirttiğiniz gibi ‘’Bitcoin madenciliği yapmak ve zengin olmak istiyorum. Fakat nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum.’’ Belki de geç kalmamış olabiliriz. Denemek lazım 🙂

  BİR YORUM YAZ