son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Bursa’da yaşanan böcek istilası…

  Bursa’da yaşanan böcek istilası…

  Bursa’da yaşanan böcek istilası…

  Bursa’nın İnegöl ilçesi Kulaca mahallesinde, binlerce böcek iddiaya göre paraşütle atıldı. Atılan binlerce böcek çiftçiyi canından bezdirdi. Haşere ilacı ile bir kısmı öldürülse de sayıca çok olmaları, İnegöl Ziraat Odası’nın harekete geçmesine neden oldu.

  Mustafa Kaplan, ceviz üretimi yapan bir çiftçi ve ağaçlarını ilaçladığı sırada bir poşet gökyüzünden paraşütle düşüyor. Poşetin düşme etkisiyle patlaması sonucu poşet içinden böcekler uçuşmaya başladı. Mustafa Kaplan, ilaçlayarak böcekleri öldürmeye çalışsa da, sayıca çok olmaları ve hangi cinsten olduğunu anlayamamaları üzerine, poşeti ve ölen böcekleri alarak İnegöl Ziraat Odası’na gitti.

  Böcekler, paraşütle atılmış!

  Çiftçi Mustafa Kaplan yaşadığı olayı anlatırken ‘’Ceviz ağaçlarımı ilaçlamaya gittiğim anda paraşüt şeklinde bırakılmış bir poşet buldum. Poşete yaklaştım ve böcekler uçuşmaya başladı. Bir kısmını öldürdüm ama ilk kez gördüğüm böcekler sayıca  fazla olduğu için Ziraat Odası’na getirdim. Kene ve patates böceğini andırıyor ama ne amaçla atıldı anlayamadım.’’dedi.

  Böcekler için araştırma başladı

  İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Hayatım boyunca böyle bir böcek görmedim. İlk anda patates böceğine benziyor ama değil. Değişik bir cins. Bir sürü böcek havadan atılmış ve paraşüt el yapımı Böcekleri çiftçimiz fark etmiş. Belki Türkiye’nin farklı yerlerine de bırakıldı, bilmiyoruz. Bitkisel genetiğimizle oynayan bir sürü ülke var ve topraklarımız için zararlı olabilir. Böceklerini Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Laboratuvarı’na göndermemiz gerekiyor. Araştırma sonucu cinsi ve zararları hakkında bilgi ediniriz.” dedi.

  1 300x300 - Bursa’da yaşanan böcek istilası…

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ