son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Devlet Desteklerini Konu Alan SMS’lere Dikkat!

  Devlet Desteklerini Konu Alan SMS’lere Dikkat!

   Devlet Desteklerini 300x168 - Devlet Desteklerini Konu Alan SMS'lere Dikkat!

  Devlet Desteklerini Konu Alan SMS’lere Dikkat!

  Tüketici dernekleri, uyarı yaparak son zamanlarda SMS dolandırıcılığının arttığını belirtti. Özellikle devlet destekleri ve teşviklerine yönelik yeni yöntemlerle SMS ile vatandaşların dolandırıldığı belirtildi. Vatandaşların SMS olarak gelen her mesajı açmamaları gerektiğini belirten tüketici dernekleri, mağduriyet yaşanması durumunda neler yapılabileceğini belirtti.

  TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Derneği) Genel Başkanı Aziz Koçal, SMS ile vatandaşları dolandırmaya çalışan kişilerin WhatsApp üzerinden de vatandaşları denemeye çalıştıklarını belirtti.

  Faturanızdan 50 TL düşürülüyor

  Eski dolandırıcılık yöntemlerinin geliştirildiğini belirten Koçal, ‘’ Son günlerde gelen yoğun şikayetler değerlendirildiğinde, telefonlara WhatsApp güncellemesi gerektiğine dair mesajlar gönderildiği ve güncelleme yapılmazsa bilgilerin silineceği dair linklerin paylaşıldığı tespit edildi. Ne yazık ki vatandaş güncellemeyi kabul edip ‘evet’’ ya da güncelleme istemeyerek ‘hayır’ olarak mesaja cevap verirse faturalarına 50 TL bir ücret yansıyor ve faturasız ise hat bakiyeden 50 TL düşüyor.’’ şeklinde açıklama yaparak son dolandırma tekniğini açıkladı.

  Müzik indirme talebine ‘’hayır’’ cevabı 16 TL

  Müzik indirilmesine yönelik bir müzik şirketinden gelen mesaja ‘hayır’ yazılmasının bedelinin ise 16 TL bedeli olduğunu belirten Koçal, ‘’ Haftalık olarak faturanıza 16 TL yansıyor ve bunu fark etmekte ve iptal ettirmek de aylarınıza neden oluyor ve ciddi fatura tutarları ortaya çıkıyor. ‘’ dedi.

  Dava ve mahkemelerle tüketici korkutuluyor

  Koçal, tüketicinin mahkeme ve dava gibi kelimeler eşliğinde tedirgin edildiğini belirterek; ‘’ Tüketici icra, mahkeme gibi kelimelerle korkutulmak isteniyor; buna yönelik ‘Borcunuzdan dolayı icra takibi söz konusudur. Anlaşma sağlamak için bize ulaşmanız gerekmektedir. Anlaşma sağlanmaması durumunda haciz işlemleri başlayacaktır. 08982139494 numarası ile bizimle irtibata geçebilirsiniz.’ şeklinde mesajlar gönderiliyor. Kişi panikleyerek bu numarayı ararsa Katma Değerli Elektronik Haberleşme hizmet numarasını aramış oluyor ve karşıdaki kişi konuşmayı uzatarak 250 TL ile 2 bin TL arasında bir tutarının faturanıza yansımasına neden oluyor. Tüketiciler her türlü işlemlerini e- Devlet üzerinden öğrenebilir, bu tür mesajları dikkat almasın.’’ diyerek vatandaşı uyardı.

  Mağduriyet nasıl engellenebilir?

  Dolandırıcılığın engellenmesi adına özellikle GSM şirketlerinin dikkatli olması gerektiğini belirten Koçal, ‘’ Tüketiciyi rahatsız eden ya da dolandırma üzerine gönderilen mesajların mesaj engelle bölümüne, mesaj sonunda yazan B ile başlayan numaralar yazılarak

  Koçal, GSM şirketlerinin bu konuda daha dikkatli davranması gerektiğini kaydederek, tüketicileri rahatsız eden, dolandıran bu mesajlardan kurtulmak için gelen mesajların altında B ile başlayan numaranın (B186 gibi) bazı telefonlarda bulunan mesaj engelle bölümüne yazılarak engellenebileceğini aktardı. Aynı zamanda sikayet.btk.gov.tr adresinden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na şikâyet edilebileceğini ve şikâyet sırasında mesaj sonundaki B ile başlayan bilgilerin belirtilmesinin gerekli olduğunu vurguladı.

  Koçal, faturaya yansıyan tutarların iptali için Tüketici Hakem Heyetlerine başvurulması gerektiğini söylerken  ‘’ GSM şirketleri, abonelerine ait bilgileri saklamak ve güvenilir iletişim sağlamak zorundadır. Bu yüzden iletişim bilgilerinize ulaşılmış olması GSM şirketlerinin hatasıdır. Bu nedenle Tüketici Hakem Heyeti gerekli araştırmaları yaparak, vatandaşın mağdur edilip edilmediğini inceleyerek, iade kararı verebilir.’’ dedi.

  Koçal, son olarak vatandaşların bu tarz gelen mesajları hiç açmadan direk silmesinin, yaşanabilecek olumsuzlukları engelleyebileceğini belirterek, mağduriyetleri olduğunda gerekli şikayetleri yapmalarını istedi.

  1 300x300 - Devlet Desteklerini Konu Alan SMS'lere Dikkat!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ