Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "ABD Gölge Etmesin Yeter" - 7/24 Haber | Son Dakika Haberler - 7/24 Haber | Son Dakika Haberler son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “ABD Gölge Etmesin Yeter”

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “ABD Gölge Etmesin Yeter”

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Bizim ABD’den isteğimiz zaten bellidir: Bu terör örgütüne desteği kessinler, silah vermesinler, bir de gölge etmesinler. Bizim beklentimiz gayet açık ve nettir.” dedi.
  thumbs b c df72343f87b51465ccde34e72fc57229 300x169 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "ABD Gölge Etmesin Yeter"
  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TGRT Haber’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda gelinen aşamaya ilişkin değerlendirmesi sorulan Çavuşoğlu, harekatın planlandığı gibi başarılı bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.

  Türkiye’nin, sınırının diğer tarafından gelen ciddi bir tehditle mücadele ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Harekât istediğimiz gibi ilerliyor. Burada özellikle sivillere yönelik bir yanlışlık olmasın, hata olmasın, ölmesin diye temkinli davranıyoruz. Elbette her askerimiz, her güvenlik görevlimiz bir göreve giderken şehit olmaya hazırdır ama bizim de güvenlik görevlilerimiz ve Mehmetçiğimizin güvenliği için tedbirleri almamız lazım.” ifadelerini kullandı.

  Çavuşoğlu, yaklaşık bin teröristin etkisiz hale getirildiğini belirterek, bugüne kadar herhangi bir sivil kaybın olmamasının, harekatın başarısı için önemli olduğunu ve Türkiye’ye karşı sivillere yönelik uyarılarda bulunanlar için iyi bir ders niteliği taşıdığını vurguladı.

  “ABD’den beklentimiz gölge etmesinler”

  Çavuşoğlu, “Afrin‘den sivillerin ve PYD/PKK terör örgütü üyelerinin çıkarılması konusunda Türkiye ile ABD arasında herhangi bir temas ya da pazarlığın olup olmadığı” sorusu üzerine, “ABD ile bir pazarlık ya da temasımız olmadı. Zaten ABD’nin burada bilinen bir mevcudiyeti yok. Belki istihbarat elemanları vardır. Onlar da sahada zaten gizli bir şekilde dolaşırlar ama ABD’nin böyle bir mevcudiyeti yok. Dolayısıyla ABD ile konuşacağımız bir konu da değil. Bizim ABD’den isteğimiz zaten bellidir: Bu terör örgütüne desteği kessinler, silah vermesinler, bir de gölge etmesinler. Bizim beklentimiz gayet açık ve nettir.” diye konuştu.

  Türkiye’nin ABD ya da başka herhangi bir ülkeyle pazarlığı olmadığına dikkati çeken Çavuşoğlu, Türkiye’nin sivillerin gerekli bütün ihtiyaçlarını karşıladığını dile getirdi.

  “Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz”

  Bakan Çavuşoğlu, Münbiç’te de YPG’liler olduğunu belirterek, ABD’nin verdiği söze rağmen teröristlerin bugüne kadar bu bölgeden çekilmediğini söyledi.

  Çavuşoğlu, “Terör örgütü nerede varsa ya da bize nerede tehdit oluşturursa Münbiç dahil biz bu tehditi ortadan kaldırmazsak milletimiz nasıl kendini güvende hissedecek ve biz kime güveneceğiz? Elbette Cumhurbaşkanımızın her zaman dediği gibi kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.” dedi.

  “CIA Türkiye’den yazılı özür diledi”

  ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Ulusal Güvenlik Danışmanı H. R. McMaster’ın Türkiye’ye yapacağı ziyaret ve “ABD’nin endişeli olduğu” yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine Çavuşoğlu, “Amerika, esas bizim endişelerimizi anlamalı ve karşılamalı. Burada sorunun kaynaklarından bir tanesi ABD’nin YPG/PKK ile yaptığı iş birliği.” ifadelerini kullandı.

  Çavuşoğlu, ABD’nin tehditi ortadan kaldırmaması durumunda, Türkiye’nin bu tehditi ortadan kaldıracağının altını çizdi.
  Zeytin dalı harekatı aynı kararlılıkla sürecektir.

  Anadolu Ajansı

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ