son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Avrupa Parlamentosu’ndan Skandal Afrin Çağrısı!

  Avrupa Parlamentosu’ndan Skandal Afrin Çağrısı!

  Afrin cagrisi 1 300x154 - Avrupa Parlamentosu'ndan Skandal Afrin Çağrısı!

  Avrupa Parlamentosu’ndan Skandal Afrin Çağrısı!

  Türkiye’ye Afrin’deki askerleri çekme çağrısı Avrupa Parlamentosu’nda karar tasarısı oylanmadan yapıldı. Suriye’deki durum hakkında hazırlanan karar tasarısına göre ‘’Türkiye’nin Afrin’e yönelik yaptığı harekatın bölge sorununu çözmekten çok farklı ve olumsuz bir boyut eklediği’’ belirtildi.

  Taslak metinde Afrin’de sivil halktan kayıplar olduğuna dair haberler geldiği ve bu nedenle operasyonun durdurulması gerektiği belirtilerek asıl “BM tarafından terör örgütü olarak ilan edilmiş gruplar üzerine çalışmaların yoğunlaştırılması’’ isteniyor.

  Afrin’deki olayların endişe verdiğini, Türk güçleri ile Esad ve Rus güçleri arasında yaşanabilecek bir çatışma, ABD ile gerilimin artmasını kaygı verici olarak tanımlayarak tasarıda yer veriliyor. Türkiye’ye Suriye ile sorunun çözümlenmesinde yapıcı olmasına dair çağrıda bulunulurken, ulusal çıkarlara göre Türkiye’nin hareket ettiğine yer veriliyor. Suriye genelinde ateşkes ilan etmesi için Türkiye’ye çağrı yapılıyor.

   

  Rusya ve İran Esad Rejimine destek verdiği için eleştiriliyor

  Suriye’de işlenen suçların sorumlularının yargılanmasına yönelik AB’nin “hesap verme stratejisi” oluşturması taslakta isteniyor.

  15 Mart 2018 Perşembe günü AP karar taslağı Strasbourg genel kurulda görüşülüp, oylamaya sunulacak.

   

  Birleşmiş Milletler sürece yoğunlaşsın

  AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, oylama geçmeden önce söz alarak Afrin ve Doğu Guta’da askeri faaliyetlerin dehşet düzeyine geçtiği ve ateşkes için İran, Rusya ve Türkiye’ye mektup gönderdiğini belirtti. Mogherini, Cenevre sürecine yoğunlaşılması gerektiğini ve sürecin desteklenmesinin önemli bir adım olacağını söyledi.  AB’nin Suriye’deki kriz için ‘’aklın sesi’’ tek taraf olduğunu söyleyerek; AB ile BM’nin birlikte Suriye’nin geleceği dair 24-25 Nisan’da Brüksel’de uluslararası bir konferans düzenleneceğini belirtti.

  1 300x300 - Avrupa Parlamentosu'ndan Skandal Afrin Çağrısı!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ