son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Hollanda parlamentosu, sözde Ermeni soykırımını tanıdı

  Hollanda parlamentosu, sözde Ermeni soykırımını tanıdı

  Türkiye ile mevcut ilişkileri bitiren Hollanda, çok büyük bir skandala yol açacak olan 1915 kararını resmen tanıdı. Hollanda hükümeti aynı zamanda 24 Nisan’da Ermenistan’da yer alacak anma törenine bakan seviyesinde temsilci yollayacak. Bu skandal karar ile ermeni soykırımını resmen tanımış oldu.

  Bundan 1 hafta evvel Ankara büyükelçisini ülkesine geri getirerek ülkemiz ile mevcut ilişkileri komple bitiren Hollanda hükümeti, sözde Ermeni soykırımını tanıyan 2 kanun teklifini onayladı.

  Koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği tarafından gündeme alınan tasarıya, Hollanda hükümetini de kapsayan diğer 3 muhalefet partisi de bu karara destek verdi.

  Hollanda Parlamentosunun alt kanadında kabul gören bir tasarı ile, 24 Nisan’da gerçekleşecek anma töreni için Ermenistan’ın başkenti olan Erivan‘a, Hollanda hükümeti ilk defa bakan seviyesinde temsilci yollayacak. Hollanda, 2015 senesinde Erivan’da gerçekleşen 100. Yıl anma törenine yalnızca büyükelçi seviyesinde temsilci göndermişti.

  2004’te dolaylı olarak söz etmişti

  1 5 300x168 - Hollanda parlamentosu, sözde Ermeni soykırımını tanıdı

  Hollanda parlamentosu, 2004 senesinde tekrar Hristiyan Birliği’nin teklifi ile dolaylı bir biçimde ‘soykırımdan’ bahsetmişti.

  Türkiye ve Hollanda arasında yaşanan tansiyon, geçtiğimiz sene referandum öncesi yaşananlar sebebiyle bir hayli yükselmişti.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yer aldığı uçağın inmesine izin vermeyen ve Almanya üstünden araba ile Rotterdam şehrine gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın sınır dışı edilmesi büyük bir diplomatik krize sebep olmuştu.

  Lahey Büyükelçisi’ni geri çağıran Türkiye, toplantı için Hollanda’ya dönen Hollanda Büyükelçisi’nin tekrar Türkiye’ye dönmesine de müsaade edilmemişti.

  İki ülke arasındaki ilişkilerin normal seyrine dönmesi maksadıyla gerçekleşen üst düzey görüşmelerde Türkiye, Hollanda’dan özür bekliyor.

   

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ