son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Katar’dan Türkiye hamlesi!

  Katar’dan Türkiye hamlesi!

  Katar’dan Türkiye hamlesi!

  Ambargo zamanında Türkiye’nin arkasında durduğu Katar, Türk şirketlerine, kapılarını sonuna kadar dayadı. Katar hükümeti, kurulacak olan 250 fabrika malzemesinin Türkiye’den temin edilmesi için talimat emri verdi. Talimatın anından Türk ve Katar cephesinde hareketlilik başladı.

  Körfez ülkelerinin ekonomik kuşatması esnasında Türkiye’nin desteğini gören Katar, kendi ürünlerini üretmek amacıyla kuracağı dev organize sanayi bölgesini (OSB) Türk malları ile yapacak. Geçen yıl da 5 milyar dolar değerinde ki Katar fonunu Türkiye’ye kazandıran Azure Group Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül’ün belirttiği bilgiye göre bölgede 250 civarında fabrika olacak.

  Katar yönetiminin ürün ve malzeme temini konusunda Türkiye’yi birinci sıraya koyduğunu belirten Gül, bu konuda Katar Emir’inin talimatı olduğunu söyledi.  Ambargonun ardından Katar’dan davet aldıklarını belirten Gül, Katar’ın köklü ailelerinden biri ile Azure-Mena adıyla yüzde 49-50 ortaklık ile şirket açtıklarını söyledi.

  Açılan bu şirketin Türkiye’den alınacak malzemelerin temini ve nakliyesini yapacağını söyleyen Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülkeye yaptığı desteğin neredeyse 10 katının geri dönüş sağlayacağını belirtti. “İlk etapta, 100 fabrikanın teminini biz gerçekleştireceğiz” dedi. İhracatçı ve üreticilere destek olacağız. İlk öncelik Türkiye. İhale sahibi, Alman da alsa malı Türkiye’den alacak” diyerek belirtti. Havalimanı yanına kurulacak olan OSB’ye 9 bin başvuru yapıldığını söyleyen Gül, altyapı ihalesine ise Çinli, İngiliz, Türk ve Güney Koreli firmaların katıldığını söyledi.

  1 300x300 - Katar'dan Türkiye hamlesi!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ