son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Kayıp Türk Şehitliği, Ukrayna’da Ortaya Çıktı

  Kayıp Türk Şehitliği, Ukrayna’da Ortaya Çıktı

  Kayıp Türk Şehitliği, Ukrayna’da Ortaya Çıktı

  Ukrayna’da 93 Harbinde şehit olan 49 Şanlı Türk askerine ait olan kabristan ile beraber bir anıt da Ukrayna’da ortaya çıktı. Bu Anıtı Türk askerlerinin hikâyelerinden etkilenen dönemin kontu yaptırmış.

  Ukrayna’nın Vinitsa Kentinin Strizavka köyünde ortaya çıkan Türk şehitliğindeki mezar anıtı Osmanlıca yazılmış. Türk Arap Araştırma Merkez Başkanı olan Mehmet Tütüncü’nün gün yüzüne çıkardığı şehitlikte, 49 Türk askerine ait mezar bulunmakta.

  Türk Şehitliğini Vinitsa’daki eski eserleri koruma müdürü olan Mikhail Patupchyk’un yolladığı fotoğraf ile tespit edildiğini ifade eden Tütüncü, “93 Harbi sırasında esir düşen ve köyde Şehit olan 49 yaralı Türk askeri için yapılan anıtın, Polonya asıllı, asilzade Kont Tadeusz Groholski tarafından 1881 yılında yaptırıldığı tespit edildi” dedi. Ve ardından şunları söyledi: “Savaş sırasında yaralanan 49 Osmanlı askeri esir düşüyor. Ardından Strizafka köyünde, Kont Groholski’nin konağına götürülüyor. Tedavi altına alınıyorlar fakat yine de şehit düşüyorlar. Groholski, Müslüman-Türk askerlerinin hatırasını sahip çıkmak ve unutturmamak amacıyla 1881 yılında bu anıtı diktiriyor. Bu anıtı yaptıran Groholski’nin, Türk askerlerin kahramanlıklarından etkilendiğini tespit ettik. Strizavka’ya getirilen askerlerimiz burada şehit düşüyor ve bahçeye defnediliyorlar. Hitler de karargâhı bulunan bu köyü ziyaret etti. Alman Orduları 1942 senesinde Rus cephesindeki muharebeleri Strizavka’daki karargâhtan bizzat yönetmiş. Gün geçtikçe mezarlık tahrip edilmiş, ardından yerine park ve anaokulu yapmışlar. Fakat anıt mezar, bir ev bahçesinde korunmakta.”

   

  1 300x300 - Kayıp Türk Şehitliği, Ukrayna'da Ortaya Çıktı

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ