son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Tüm Dünyanın Gözü Kimyasal Saldırı Sonrasında Duma’da…

  Tüm Dünyanın Gözü Kimyasal Saldırı Sonrasında Duma’da…

  Tüm Dünyanın Gözü Kimyasal Saldırı Sonrasında Duma’da…

   

  Kimyasal saldırı iddialarını yerinde incelemek için ‘’Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’’ (OPCW), geçen hafta bir heyet gönderdi. Başkan Ahmet Üzümcü, Duma kentine araştırma için gönderilen heyetin girişine izin verilmediğini belirtti.  Şam yönetiminden konu ilgili yapılan açıklamada, Duma bölgesinde güvenlik sorununu hala devam ettiği ve bu nedenle OPCW heyetine giriş izni verilmediği şeklinde açıklama yapıldığı Üzüm tarafından ifade edildi. Duma bölgesindeki güvenlik sorununun halen devam ettiğini ilettiklerini söyledi.

  İngiltere Başbakanı Theresa May Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmasında Rusya’yı suç ortaklığı yaptığı gerekçesiyle suçlarken; Suriye ile Rusya’nın OPWC heyetinin bölgede bilgi toplamasını engellemek için girişine izin vermediğini söyledi.

  BBC’nin HARDtalk programına katılan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov iddiaları reddederken, Duma’da kimyasal saldırı yapılmadığını söyledi.

   

  Büyükelçiler toplantısı Lahey’de gergin geçti

  OPWC üyesi ülke büyükelçileri Lahey’de bugün toplantı yaptı. Gergin geçen toplantıda kimyasal saldırı sonrası Suriye’de yaşananlar değerlendirildi. Toplantıya katılan İngiliz temsilci, OPCW araştırma ekibinin kasıtlı olarak Duma’ya alınmadığını söyledi. ABD temsilcisi Rusya’nın Duma’da delil toplama çalışmaları ile kanıtlara müdahale ettiğini belirtti.

  Rusya temsilcisi iddiaları reddetti ve heyetin alınmama sebebi için, ABD, Fransa ve İngiltere tarafından yapılan misilleme saldırısı nedeniyle heyetin alınmasının geciktiği ifade edildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı, araştırma ekibinin Birleşmiş Milletler’den izin alması gerektiği halde izin almadığını belirtti.

  İngiltere Büyükelçisi ise tam tersi OPCW ekibinin Birleşmiş Milletler’den araştırma için gerekli izinleri aldığını ve OPWC üyelerinin konu ile ilgili daha duyarlı olmaları gerektiği ifade edildi.

  1 300x300 - Tüm Dünyanın Gözü Kimyasal Saldırı Sonrasında Duma'da...

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ