son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Salih Müslim İçin Skandal Karar…

  Salih Müslim İçin Skandal Karar…

  1 103 300x169 - Salih Müslim İçin Skandal Karar…3 51 300x200 - Salih Müslim İçin Skandal Karar…4 13 300x169 - Salih Müslim İçin Skandal Karar…

  Salih Müslim İçin Skandal Karar…

   

  PYD elebaşı Salih Müslim, Prag’da çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Prag Şehir Mahkemesi’ne elleri kelepçeli olarak çıkarılan Müslim’in serbest bırakılması dünyada ciddi bir şaşkınlığa neden oldu.

  Mahkeme Sözcüsü Marketa Puci, serbest bırakılma kararına açıklık getirirken ‘’Sayın Müslim, AB topraklarında kalarak, duruşmanın seyrinde yardımcı olacağına söz verdi ve tarafımızdan kabul edildi’’ ifadesini kullandı.

  Amerikan AP Ajansı tarafından takip edilen dava için yapılan açıklamaya göre, polis tarafından mahkeme önünde geniş güvenlik alındığı belirtildi. Mahkeme salonu önünde düzenlenen gösteri de ise, az sayıda PYD terör örgütü yandaşının olduğu belirtildi. Tedbir amaçlı, basın mensupları mahkeme salonuna alınmadı.

   

  Türkiye’den Açıklama ‘’Dava Sonucu İkili İlişkileri Bozabilir’’

  Prag Türkiye Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, dava sonucu ile ilgili basın mensuplara açıklamada bulunarak; ‘’ Salih Müslim serbest bırakıldı ve kısıtlama da konulmadığı için istediği yere gidebilir’’ açıklaması yapıldı. Aynı zamanda Prag Büyükelçisi ‘’ Alınan karar açısından üzüntülüyüz ve Avrupa Suçluların İadesi Sözleşmesine aykırı olduğunu, NATO müttefikliğine uygun olmadığını ve bu kararın teröre destek vermek olduğunu muhataplarımıza ileteceğiz.’’ İfadesiyle kararın ikili ilişkileri olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

   

  Türkiye,  ‘’Takas Talebi Yok’’

  Grup toplantısında durumu değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, ‘’Kırmızı bülten ile aranan PKK/PYD elebaşlarından bir tanesi olan Salih Müslim için geri iade talebinde bulunuldu ve bu konuda gereken hassasiyetin gösterileceğini düşünüyoruz’’ şeklinde açıklama yapmıştı.

  TBMM’ de gazetecilere yaptığı açıklama ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, tutuklama kararı çıkmasını beklediklerini ifade etmişti. Çekyalı teröristlerle Salih Müslim için herhangi bir takasın söz konusu olmadığını belirten Adalet Bakanı ‘’ Herhangi bir takas talebi mevcut değil’’ ifadesini kullanmıştı.

  1 300x300 - Salih Müslim İçin Skandal Karar…

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ