son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Schengen, AB Vizesi Almak Kolaylaşacak

  Schengen, AB Vizesi Almak Kolaylaşacak

  AB vizesi 1 300x168 - Schengen, AB Vizesi Almak Kolaylaşacak

  Schengen, AB Vizesi Almak Kolaylaşacak

  AB Komisyonu, Schengen ülkelerine yapılacak seyahat için, vize başvurularının sonuçlandırılma süresini 15 günden, 10 güne düşürülmesine yönelik tasarıyı onayladı. Seyahat tarihinden 6 ay öncesine kadar vize başvuruları internet ortamından yapılabilecek.

  Deniz ve kara sınırında bulunan turistler için AB üyesi ülkeleri, bir haftalık vize verebilecek, sınırda alınan vizelerde vize alan kişi söz konusu ülkede sadece kalabilecek; farklı bir ülkeye geçiş olmayacak.

  Avrupa Birliği (AB), vize işlemleri için kolaylaştıran değişiklilere gidiyor

  AB Komisyonu, Göç İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris  Avramopoulos, basın toplantısı düzenleyerek komisyonun vize politikasına dair değişiklikler için, vize politikası yönergesi hazırlandığını belirtti. Vize politikasında değişiklik talebinin de AB’nin güvenlik endişeleri ve göç ile ilgili sorunlar ile teknolojik gelişmeler nedeniyle ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

  Avramopoulos önergeye göre AB ülkeleri için vize alma işlemlerinin kolaylaştırılacağını belirtirken yasadışı seyahatlerin de engelleneceğini planladıklarını söyledi.

   Vize başvuruları erken sonuçlanacak

  Kabul edilmesi planlanan tasarıya göre; başvuru sonuçları 15 gün değil, 10 günde sonuçlandırılacak. Vize başvuruları şuan için seyahatten 3 ay öncesine kadar yapılması gerekirken, tasarıya göre 6 ay öncesine kadar yapılabilecek. Bunların dışında yapılacak değişiklikler:

  • Başvurular elektronik ortam üzerinden yapılabilecek.
  • AB ülkelerinin deniz ve kara sınırları içerisinde kalmak şartıyla ‘’ turist vizesi’’ verilebilecek. Kalış süresi 7 günden fazla olmayacak.
  • Schengen vize başvuru ücreti ise 60 avrodan 80 avraya çıkarılacak.

  Schengen vizesi başvurularında her geçen yıl artış olduğu gözlemleniyor. AB’ni yaptığı araştırmalara göre 2009 yılında Schengen bölgelerine gitmek için yapılan başvuru sayısı 10,2 milyon kişi iken 2016 yılındaki 15,2 milyon kişi olarak belirlendi.

   

  1 300x300 - Schengen, AB Vizesi Almak Kolaylaşacak

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ