son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  E-Devlet’ten Yeni Bir Uygulama, Miras Sorgulama…

  E-Devlet’ten Yeni Bir Uygulama, Miras Sorgulama…

  E-Devlet’ten Yeni Bir Uygulama, Miras Sorgulama…

   miras sorgulama 300x158 - E-Devlet’ten Yeni Bir Uygulama, Miras Sorgulama…

  Miras kalıp kalmadığını öğrenmek, artık çok kolay. E-Devlet üzerinden bir yakınınızdan size miras kalıp kalmadığını öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden ‘’Mirasçılık Belgesi’’ işlemleri yapılabilecek. Yeni hizmet sayesinde Adalet Bakanlığı’na bağlı olan ‘’Veraset ilamı sorgulama’’ başlığından miras sorgulama yapılabiliyor.

   

  Soyağacı ve şehit sorgulamadan sonra miras sorgulama geldi

  Soyağacı ve şehit sorgulamadan sonra miras sorgulama sistemi sayesinde ‘’Mirasçılık Belgesi Verilmesi’’ uygulaması devreye giriyor. 6 Mart’ta devreye girecek olan ‘’Mirasçılık Belgesi Sorgulama’’ ekranı sayesinde, miras kalıp kalmadığını öğrenebileceksiniz. 1999 yılından sonra ölen kişiler için ‘’Mirasçılık Belgesi Verilmesi’’ talebi zorunlu UYAP sisteminden yapılacak.

   

  Konu ile ilgili detaylar…

  UYAP üzerinden elektronik ortamda ‘’Yargı birimlerinden alınan Mirasçılık Belgesi verilmesi’’ 06.03.2015 tarihi itibarıyla verilmeye başlanmış ve 16.12.2016 tarihi itibarıyla ölümü 1999 yılından sonra olan kişilerden ‘’Mirasçılık Belgesi Verilmesi’’ zorunlu hale getirilmiştir. Fakat yargılamayı gerektiren durumlar zorunluluk kapsamında değildir. Bu koşula uyan kişiler ‘’Mirasçılık Belgesi Verilmesi ve Mirasçılık Belgesinin İptali” E-devlet sistemi üzerinden görüntülenecek.

  miras sorgulama 1 300x168 - E-Devlet’ten Yeni Bir Uygulama, Miras Sorgulama…

  E-Devlet’ten “Miras Sorgulama” nasıl yapılacak?

  Resmi internet sitesi https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden kullanıcı bölümüne T.C ve şifre yazılarak giriş yapılacak. Ana sayfada arama butonu kullanılarak “Veraset İlamı Sorgulama” yazılması durumunda mevcut bilgiler ekrana çıkacaktır.

   

  Mirasçılık Belgesi nedir?

  Ölen kişinin, kimleri mirasçı olarak belirlediğini belgelendiren evraka verilen addır. Aynı zamanda veraset ilamı olarak da bilinir.

  1 300x300 - E-Devlet’ten Yeni Bir Uygulama, Miras Sorgulama…

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ