son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  300 bin dolara vatandaşlık alacak

  300 bin dolara vatandaşlık alacak

  300 bin dolara vatandaşlık alacak

   

  Konut sektöründe yapılan değişiklikle, yabancı uyruklu bir kişinin ülkemizde vatandaşlık alabilmesi için 1 milyon dolarlık konut alma şartı yeni torba yasası ile 300 bin dolara indirildi. Bu yapılan değişiklikle konut sektöründe hareketlenme bekleniyor.

   

  Katkı sağlayacağı düşünülüyor

  GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, Sabah Gazetesi’nde yaptığı açıklama ile mayıs ayında resmileşmesini beklediklerini belirtirken ‘’Yapılacak bu değişiklikle Türkiye ekonomisinde ve emlak sektöründe ciddi bir hareketlilik olacağını düşünüyoruz. Yapılan araştırmaya göre 1 milyon dolarlık konut pazarı %2-3’lük oranda iken 100 bin dolar ile 300 bin dolar konut yatırımı çok daha yüksek bir orana sahip olduğu belirtiliyor.’’ dedi.

   

  Konu ile ilgili işlemler hızlandırılmalı

  Türkiye’den belli bir sınırda konut alınmasının sebebinin, müktesep hak sorunu diyen Yetgin, ‘’Ruhsat aldıktan sonra proje için iskan alınma sırasında iskan olmadığı belirtiliyor ve bu yüzden yabancıya konut satışına yönelik tapu işlemlerinin hızlandırılması gerekiyor.’’ dedi.

  DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ‘’ Bir yılda yabancıların konut alma satış tutarı 4,6 milyar dolar iken Londra’da aynı durum 48 milyar dolar olduğu; yapılacak bu değişikle ülkemizde bu tutarı 20 milyar dolara çıkabiliriz.’’ diyerek sayısal veriler hakkında bilgi verdi.

   

  Geçen sene vatandaşlık yolu açıldı

  1 milyon dolarlık konut olan veya  2 milyon dolar yatırım yapan yabancı vatandaşa Türkiye’de vatandaşlık verilmesinin yolu geçen sene açılmıştı. Resmi Gazete’de 12 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan yönetmeliğe göre ‘’En az 1 milyon dolarlık konut alan ve 3 yıl satmayacağını garanti eden şahsa, Türk vatandaşlığı hakkı veriliyor. Bu tutarın aşağı çekilmesine yönelik tartışmalar uzun süredir gündemdeydi.

  1 300x300 - 300 bin dolara vatandaşlık alacak

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ