son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Aliyev: Türkiye ile TANAP konusunda anlaşmamız tarihi bir olaydı

  Aliyev: Türkiye ile TANAP konusunda anlaşmamız tarihi bir olaydı

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan arasında seneler evvel oluşturulan bölgesel iş birliğinin şu an diğer ülkelerin de bu iş birliğine katılması ile çok daha kapsamlı bir hale dönüştüğünü ifade ederek, “Türkiye ile 2012 yılında Anadolu Doğalgaz Boru Hattı hususun da (TANAP) anlaşmamız unutulmaz bir olaydı.” dedi.

   

  İlham Aliyev, Bakü’de gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 4. Bakanlar Toplantısı ilk bölümüne katıldı.

  Güney Gaz Koridorunun ciddi bir alanı olan TANAP ile alakalı İlham Aliyev, “Türkiye ile 2012 yılında TANAP konusunda anlaşmamız unutulmaz, tarihi bir olaydı. Bu imzanın yararını hepimiz gördük. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan arasında seneler evvel oluşturulan bölgesel iş birliği şu an diğer ülkelerin de eklenmesi ile çok daha kapsamlı bir iş birliğine dönüşüyor.” dedi

  İlham Aliyev, TANAP’ta geldiğimiz durum ile alakalı, “2017 senesinde çok büyük işler gerçekleşti. Şahdeniz iki yatağında tüm her şeyin %99’u, Güney Kafkasya Boru Hattı’nın ise %95’i, TANAP’ın %95 civarı bir oranla işlemler noktalandı. Kısa zaman sonra ise tüm çalışmaların biteceğini ifade etti.

  2 11 300x168 - Aliyev: Türkiye ile TANAP konusunda anlaşmamız tarihi bir olaydı

   

  “GÜNEY GAZ KORİDORU ENERJİ GÜVENLİĞİ PROJESİDİR”

  Ciddi miktarda doğalgaz kaynaklarına sahip olduklarını ifade eden İlham Aliyev, “Belgelenmiş doğalgaz kaynağımız 2,6 trilyon metreküptür. Ancak bu miktarın çok daha üstünde olduğunu düşünüyoruz. Azerbaycan enerji rezervlerini dünya pazarına çıkaran aranılan ve arzu edilen ortak olacaktır.

   

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ