son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Bor Madeni Satışları Kendi Rekorunu Kırdı

  Bor Madeni Satışları Kendi Rekorunu Kırdı

  Bor Madeni Satışları Kendi Rekorunu Kırdı

   2 19 300x200 - Bor Madeni Satışları Kendi Rekorunu Kırdı

  Bor madeni, 2,2 milyon ton satışı ile şu ana kadarki en büyük rekorunu kırdı. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Saç, bor madeni açısından dünya rezervinin %71’ine ülkemizin sahip olduğunu belirterek, dünya pazarlarına sunduklarını anlattı. 

   

  ‘’100’den fazla ülkeye ihraç yapıyoruz.’’

  Saç, konuşmasını ‘’Bor madeni sayesinde ürettiğimiz ürünlerin %97’sini ihraç ediyoruz. 100’de fazla ülkeye yaptığımız ihraç ile ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 97’sini 100’den fazla dünya pazarına sunmaktayız. Ülkeye ihraç ederek ülke ekonomisine ve refahına katkı sağlamış oluyoruz. Eti Maden, %57’lik pazar payı dünya lideri olarak, yapılan yeniliklerle hedefimizi daha ileriye taşıyacağız. Sahip olduğumuz doğal kaynağı, katma değeri yüksek ürünlere çevirmek en önemli hedefimizdir. Eti Maden olarak tüm çalışanlarımızın sayesinde 2017 yılını oldukça başarılı geçirirken büyük satış rekorunu kırdık. Elde edilen 890 milyon hasılatın 823 milyon doları ihracattan elde edilmiş olup, ülkemize döviz girişi sağlanarak cari açığın azaltılmasına katkı sağlanmıştır.’’ şeklinde sürdürürken, tüm çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

  3 17 300x199 - Bor Madeni Satışları Kendi Rekorunu Kırdı

  Bor tarımda kullanım oranı artıyor

  Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürü Münir Yahşi de 2017 yılını değerlendirdi. 340 bin ton bor kimyasalları satılarak, borun tüm zamanların rekorunu kırdığını ve işletmenin 250 milyon lira kar ile yılı kapattığını belirtti.

  Bandırma Limanı‘ndan bor kimyasallarının 932 bin ton gibi yüksek bir miktarda ihracatının yapıldığı anlatan Yahşi, “Bor ürünlerinin tarımda kullanım oranı arttı. Etidot-67 Borlu gübre ürüne olan talebin artmasıyla 2018 yılında ikinci bir fabrika açarak talebi karşılamak istiyoruz.’’ dedi.

  1 300x300 - Bor Madeni Satışları Kendi Rekorunu Kırdı

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ