son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Cankurtaran Tüneli Hizmete Sunuldu!

  Cankurtaran Tüneli Hizmete Sunuldu!

  Bakan Arslan ve Bak Cankurtaran Tüneli’ni ulaşıma açtı

  Karadeniz Bölgesini Doğu Anadolu üstünden komşumuz olan İran‘a bağlayan ArtvinRizeArdahan otoyolundaki Cankurtaran Geçidi‘nde yapılan tünel, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından bugün kullanıma açıldı.

  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, tünel açılışından evvel basına yaptığı açıklamada, Cankurtaran Tüneli üstünden Karadeniz bölgesini İç Anadolu bölgesine kısa yoldan ulaştıracağını ifade etti.

  Mühim bir tüneli açtıklarını söyleyen Ahmet Arslan, “5 bin 200 metrelik Cankurtaran tüneli 2 gidiş, 2 geliş çift tüp şeklinde ancak bu yol üstünde 3 adet tünelimiz, 4 adet viyadüğümüz, 4 adette köprümüz mevcut. Tüm bunlar aşağı yukarı 14 kilometre çift gidiş, çift geliş güzergahı an itibari ile açmış bulunuyoruz. Bu tüneller ile birlikte yolu 12 kilometre kadar azaltmış olacağız.” dedi.

  Ahmet Arslan, güzergahın 12 kilometre kısaltılmış olmasının özelliğine vurgu yaparak, şu açıklamaları yaptı:

  4 300x201 - Cankurtaran Tüneli Hizmete Sunuldu!3 300x169 - Cankurtaran Tüneli Hizmete Sunuldu!

  Ülkemizin En Büyük Çift Tüp Tüneli

  Bakan Ahmet Arslan, Artvin, Kars, Ardahan üstünden tır yoğunluğunun da rahatlıkla Gürcistan’a kadar ulaşacağını ifade ederek, “Türkiye’de 80 senede 50 kilometre tünel yapıldı. En uzun tünel yaklaşık 3 bin 250 metre ile Bolu Dağı tüneli idi. Tünelin inşası tam 19 sene sürdü ve onu da Ak Parti olarak bizler tamamladık.

   CANKURTARAN TÜNELİ

  Artvin ilinin Borçka ilçesi ile Hopa ilçeleri arasında bulunan Rize-Artvin-Ardahan yolundaki 695 rakımlı Cankurtaran Geçidi’nde bulunan Cankurtaran Tüneli, Karadeniz bölgesini Doğu Anadolu üstünden sınır komşumuz İran’a bağlayan ve en çok sert kış şartlarında şoförlerin korkulu rüyası olan geçide karşı alternatif olarak hizmete sunuldu.

  1 300x169 - Cankurtaran Tüneli Hizmete Sunuldu!

   

  1 300x300 - Cankurtaran Tüneli Hizmete Sunuldu!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ