son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Dolar 4 Lirayı Aşarak Yeni Bir Rekor Kırdı!

  Dolar 4 Lirayı Aşarak Yeni Bir Rekor Kırdı!

  Dolar 4 Lirayı Aştı!

   

  dolar 4 lira 300x168 - Dolar 4 Lirayı Aşarak Yeni Bir Rekor Kırdı!

  Euro ve Dolar’da akşam saatlerinde hareketlenmeler yaşandı ve dolar 4 lirayı aşarak yeni bir rekor kırdı.

  ABD Başkanı Donald Trump, ek gümrük vergisi ve yatırım kısıtlaması getirmesine yönelik Çin’e karşı hazırlanan genelgeyi imzaladı. Aynı zamanda Standard & Poor’s’un (S&P), toplam 4 faiz artışını BD Merkez Bankası’nın (Fed) yapacağına dair beklentilerinin olduğunu açıklaması üzerine piyasadaki hareketlilik artmaya başladı.

  Tüm zamanların rekorunu kıran dolar 4,0368 seviyesini gördükten sonra tekrar 4 liranın altına düştü.

  Ani bir yükselişle Euro’da 4,97 lira seviyelerini görürken şimdi 4,90 lira seviyelerinde işlem görüyor.

   

  Dolarla ilgili önemli açıklamalar Şimşek’ten geldi!

   

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi açılışındaki konuşmasında çok önemli noktalara değinerek ‘’Borçlanmada, döviz borçlanmasına sınır getireceğiz ki bunu KOBİ’lerde yaptık. Büyükler iyi bir yönetim sürdüklerini iddia etseler de, görüldüğü üzere yönetemiyorlar ve biz bu konuda tedbir alacağız.’’ dedi.

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ülkemizdeki en büyük sorunun enflasyon olduğunu belirterek ‘’ Enflasyonun en büyük nedeni ise, para birimimiz liradaki değer kaybı. Bu neden ise reel sektörde bulunan dolar borçları ve faizler düşük, ekonomi büyüyor ama mutlaka yağmur da yağacak. Buna yönelik tedbirler alıyoruz. KOBİ’lerde başardık döviz borçlanmasına sınır getirdik ve bunu yaygınlaştırmak zorundayız.  Ne yazık ki inşaat konusunda yatırım çok fazla ve inşaat yatırımcılardan Ar-Ge yani teknolojiye yönelik yatırım yapmalarınız istiyoruz. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek gerekiyor, veri tabanımızı genişletemiyoruz. Şuan yağmur yok ve bu yüzden şirketleri hakla açın, çünkü biz her türlü desteği sağlayacağız. Burada amaç, tabana yayılan bir sermaye ile işleri yürütmek; borçlanarak yürütmek değil. Bankalar, yatırım bankaları kursun, mevduata dayalı yatırım bankaları ile startuplara yatırım yapılsın. Gelecek vadeden şirketleri kaynak desteğinde bulunalım.’’ diyerek, liranın değer kaybının nedenlerine dair açıklamalar yaptı.

   

  1 300x300 - Dolar 4 Lirayı Aşarak Yeni Bir Rekor Kırdı!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ