son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Düşük Faiz ve Uzun Taksit İmkanı

  Düşük Faiz ve Uzun Taksit İmkanı

  Düşük Faiz ve Uzun Taksit İmkanı, Vergiye Uyumlu Mükellefe…

   

   dusuk faiz 300x148 - Düşük Faiz ve Uzun Taksit İmkanı

  Vadesi 1 yılı geçmemiş vergi borçları, vergiye uyumlu mükelleflerin;  500 bin liraya kadar teminatsız olarak,  500 bin lirayı aşan kısmı da %25’i için teminat karşılığında taksitlendirme yapılacak. Son bir yıl içerisinde beklenilmeyen nedenlerden dolayı vergiye uyumlu mükellefler borçlarını ödeyemezse; mükellefin durumuna göre 60 aya kadar vade ile taksitlendirme yapılabilecek ve faizi %0,6’ya kadar da düşebilecek.

  Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının, Tahsilat Genel Tebliği’nde yaptığı tebliğ değişikliği yürürlüğe girdi.

   

  Tebliğ doğrultusunda yeni imkanlar

   

  Vergiye uyumlu mükelleflerin borçları yapılandırılırken en yüksek %9 faiz uygulanabilecek. Vergi Usul Kanunu kapsamındaki vergi, harç ve cezalar ile bu borçlardan kaynaklanan  gecikme faizi ve gecikme zammından olan borçlar taksitlendirme düzenlemesinden yararlanılabilecek. Vergilere gecikme zammı yerine vade tarihinden, tecil başvuru tarihine kadar süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları baz alınarak Yİ-ÜFE tutarı hesaplanacak. Erken ödenen taksitlere faiz indirimi yapılacak.

  Yapılan yeni taksitlendirme koşullarına uyulmazsa, taksitlendirme en fazla iki defa geçerli kabul edilecek. Tecil şartlarına da uyulmazsa  tecil talep tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden yeni bir tecil yapılamayacak.

   

  Teminat yerine hacizli mal kabul edilecek

   

  Tecil başvurularından önce haciz edilen mallar mükellef için teminat olarak kabul edilecek. Haciz ise ödeme sonrası kaldırılacak. Hacizli mal borçlu tarafından satılabilecek ve buna vergi dairesi belli şartları karşılaması durumunda izin verecek. Borcun 2 milyon lirayı aşmaması veya tecil edilen borç tutarı 2 milyondan fazla ise hacizli malın değeri 2 milyon liradan fazla olmayacak. Satış izni verilen hacizli malın %502sinden az olmamak kaydıyla satış bedelinin %50’si vergi dairesine ödenerek, geri kalan tutar borçlu tarafından kullanılabilecek.

  1 300x300 - Düşük Faiz ve Uzun Taksit İmkanı

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ