son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  E-Devlet’ten Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren Bir Sorgulama: Alacağınız Çıkabilir!

  E-Devlet’ten Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren Bir Sorgulama: Alacağınız Çıkabilir!

  E-Devlet’ten Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren Bir Sorgulama: Alacağınız Çıkabilir!

   E devlet 1 300x197 - E-Devlet'ten Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren Bir Sorgulama: Alacağınız Çıkabilir!

  E-devlet sistemi üzerinde vatandaşı ilgilendiren ancak birçok kişinin bilmediği bir sorgulama ekranının olduğu ortaya çıktı. Telefon, internet ve TV abonelikleri ile ilgili eski borç sorgulamaları yapılırken borçların yanı sıra, fazla yapılmış olan ödemelerden kaynaklı alacaklar görünüyor. Alacağınız varsa 15 gün içerisinde paylaştığınız hesaba ödeme yapılıyor.

  Soy ağacı, sefer görev emri, miras sorgulama gibi işlemlerle yoğunluk yaşanan sistemde tüketiciyi ilgilendiren bir sorgulamanın yapıldığı ortaya çıktı.

   

  Alacak sorgulama için 200 bin abone şartı

  22/09/2014 tarihli ve 2014/DK-THD/466 sayılı Kurul Kararı gereği “Borç ve Alacak Bilgilerinin Sorgulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kapsamında abone sayısı 200 bin üzeri olan işletmecilere ait borç ve alacak bilgileri sistemden sorgulanabiliyor.

   

  11 firma sorgulamada çıkıyor

  Sorgulama yapılan firmalara bakıldığında sabit şebeke için Türk Telekom, internet için; Turkcell TTnet, TurkNet, Vodafone Net Superonline, Kablolu TV’de; Turksat, mobil için; Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, uydu platformlarında ise Digiturk ile D Smart gibi firmalar yer alıyor.

   

  15 gün içerisinde geri ödeme yapılıyor

  E-Devlet üzerinden tüketiciler ‘Mobil/Sabit/İnternet/Kablo Tv/Uydu İşletmecilerinden uygun olanı seçerek, Borç/Alacak Sorgulama işlemi yaptırarak, alacak  ya da borç çıkması durumunda Ödeme/iade işlemleri’ başlığı altında iade işlemi olup olmadığını görebiliyor.

  Sorgulama sonucunda alacak çıkarsa ‘’iade al’’ butonu tıklanarak, hesap numarası paylaşılması durumunda 3-15 gün içerisinde ödemesi yapılıyor. Bazı kurumlar ödeme işlemi yapıldığında mesaj ile bilgilendirme de yapıyor.

   

  1 300x300 - E-Devlet'ten Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren Bir Sorgulama: Alacağınız Çıkabilir!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ