son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Ekonomi için kritik veriler açıklandı

  Ekonomi için kritik veriler açıklandı

  Ekonomi için kritik veriler açıklandı

   

  Mart ayı için ekonomik güven endeksi açıklanarak %2,6 düşüşle 100,2 olarak belirtildi.

  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 yılı Mart ayına ait olan ekonomik güven endeksi açıklandı. Açıklamaya göre; ekonomik güven endeksi Şubat ayına göre alma göstererek Mart ayı için%2,6 azalarak 103 değerinden 100,2 değerine geriledi. Ekonomik güven endeksinde düşüş nedenleri olarak; beş farklı sektördeki güven endekslerinde meydana gelen düşüşlerin neden olduğu belirtildi.

   

  Tüm sektörlerde ekonomik güven endeksi düşüş yaşadı

  Mart ayında imalat sanayi güven endeksi 109,5 değerine, tüketici güven endeksi 71,3 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 102,6, hizmet sektörü güven endeksi 99,1 değerine, değerine ve inşaat sektörü güven endeksi 78,9 değerine düştü.

   

  Ekonomik güven endeksi nedir?

  Ekonomik güven endeksi, genel ekonomik durumun tüketici ve üreticinin ekonomik durumuna göre değerlendirme, eğilim ve beklenti sonuçlarını belirten bileşik endekstir. Endeksin belirlenmesinde, tüketici güven endeksi ve mevsim etkilerinden temizlenmiş imalat sanayi, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerine bağlı alt endekslerin ağırlandırılarak birleşmesi ile oluşturulur. Endeks 100’den büyük bir değer çıkarsa, ekonomik alandaki iyimserliği gösterirken, 100’den küçük bir değerde olması genel ekonomik durumdaki kötümserliği göstermektedir.

  1 300x300 - Ekonomi için kritik veriler açıklandı

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ