son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  İkinci El alanlar Dikkat: Zorunluluk geliyor…

  İkinci El alanlar Dikkat: Zorunluluk geliyor…

  ikinci el otomobil 300x168 - İkinci El alanlar Dikkat: Zorunluluk geliyor...

  İkinci El alanlar Dikkat: Zorunluluk geliyor…

  İkinci el motorlu taşıtlar ile ilgili kararların bulunduğu yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Tüketicilerin tüm endişeleri, ekspertiz zorunluluğu ile ortadan kaldırılacak.

  İkinci el otomobil satışlarında, tüketiciler birçok zorlukla karşı karşıya kalıyordu. Aracın kilometresi düşürülüyor, aracın hasar gizleniyor ve aracı alan kişi sıkıntılar yaşıyordu. Bu tür olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yeni bir kanun tasarısı hazırlanarak, otomotiv sektöründe gerekli tedbirler alınmak istendi.

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ikinci el araçlara yönelik hazırlanan kanun tasarısında; ikinci el araç satışlarına yönelik ticaretin bu konuda tecrübeli esnaf ve tacirlerin yapması hedefleniyor.

  Ekspertiz raporu için zorunluluk geliyor

  Resmi Gazete’de, ikinci el araçların ticaretini içeren yönetmelik yayımlandı. Yapılan düzenleme sonucunda ekspertiz raporu zorunlu oluyor ve ekspertiz ücretinin yükümlülüğü de alıcıya değil satıcıya ait oluyor. Ekspertiz raporunun düzenlenmesinin satıştan önce olması gerekiyor. Ekspertiz rapor zorunluluğu, sekiz yaştan küçük ve 160 bin kilometreye ulaşmamış araçlar için geçerli oluyor.

  Yönetmelikle, ekspertiz yapan firmalara yönelik düzenlemelerde bulunuyor. İş yeri raporunu herkes veremeyecek. Bununla ilgili yeterliliklerini TSE’ye başvurup, ‘’TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi’’ alarak belgeleyecekler ve sonra iş yeri raporu güvenli bir şekilde tüketicilere verilecek.

  İkinci el araç yönetmeliği ile ilgili ayrıntılar

  Bakanlığın yönetmeliğe yönelik belirttiği detaylar;

  Ekspertiz ücreti, yetki belgesi bulunan satıcı tarafından ödenir. Fakat alıcıdan kaynaklı satış işlemi gerçekleşmezse, rapor ücretini alıcı ödeyecek.

  Ekspertiz raporunda detaylı olarak, ikinci el araç ile ilgili kilometreden özelliklerine ya da hasar durumu bilgileri yer alacak.

  Ekspertiz raporu yetki belgesi olan işletmeler tarafından verilecek ve satıştan önce hemen alınacak. Raporun bir örneği alıcıya da teslim edilecek.

  Ekspertiz raporunu düzenleyen işletmeler, raporda bulunan tüm bilgilerin doğruluğu konusunda sorumlu olacak.

  1 300x300 - İkinci El alanlar Dikkat: Zorunluluk geliyor...

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ