son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  IMF büyüme beklentisini Türkiye için yükseltti

  IMF büyüme beklentisini Türkiye için yükseltti

  IMF büyüme beklentisini Türkiye için yükseltti

  Dünya Ekonomik Görünüm raporunda IMF, Türkiye ekonomisine yönelik büyüme tahminini 2017 yılına yönelik %6,3’ten %7’ye çıkardı. IMF, bu yıla ait büyüme beklentisini %4,3’ten %4,4’ çıkarırken, 2019 ekonomik beklentisini %4,3’ten %4’e çekti.

  IMF, Nisan 2018 Dünya Ekonomik Görünüm (DEG) raporunu “Konjonktürel İyileşme ve Yapısal Değişim” başlı altında yayımladı.

  Her yıl, yılda iki kez olmak üzere IMF-Dünya Bankası Toplantıları öncesi hazırlanan raporda ülkelerin ekonomilerine yönelik büyüme beklentilerini açıklıyor.

  2017 yılına yönelik Türkiye ekonomisi için IMF raporda,  genişlemeci politik duruşun hızlandığı belirtilirken büyüme tahmini %6,3’ten % 7’ye yükseltti.

   

  “Acil öncelik döviz kuru riski “

  Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’ye ilişkin değerlendirmesinde ‘’Yüksek derecede döviz kuru riskine maruz kalınması’’ ve ‘’Bilançolarda yer alan para birimi uyumsuzlukları’’ iki risk olarak acil öncelik olarak değerlendirildi.

  Aynı zamanda raporda başka uyarıları da yer vererek ‘’Vade primlerinde beklenilmeyen yeni fiyatlama ve sermaye çıkışlarına yönelik ihtimaller değerlendirildiğinde, borç çevirme riski ile kısa vadeli borçlanmaya bağımlılığın önüne geçilerek gittikçe azaltılması ekonomi açısında önemli’’ ifadelerine yer verildi.

  IMF ekonomistleri, Türkiye’de Merkez Bankası tarafından belirlenen enflasyonun hedefin üzerinde kaldığı belirtilen raporda, enflasyon beklentilerinin tutması ve sabit kalması için sıkı parasal duruşa ihtiyaç olduğuna vurgu yapıldı.

  1 300x300 - IMF büyüme beklentisini Türkiye için yükseltti

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. doğan dedi ki:

   Böyle adam olsunlar işte, ülkeyi bu hale getiren IMF gibi karanlık güçlerdir. Türkiye’nin tam bağımsızlığını çekemeyenler, ekonomiden bizi vurmaya başlıyorlar.

  BİR YORUM YAZ