son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Konut kredisi faizlerine müdahale yapılacak

  Konut kredisi faizlerine müdahale yapılacak

  Konut kredisi faizlerine müdahale yapılacak

  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut tarafından yapılan açıklama ile konut kredilerine müdahale yapılacağı belirtildi.

  Konut sektöründeki yavaşlamanın en büyük nedeni olarak; yüksek kredi faizleri gösteriliyor. Bunun için konut kredilerinin faiz oranlarına müdahale gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, TRT’de katıldığı programda ‘’Konut kredi faizlerinde yapılandırma yapılarak faiz oranlarının 1’in altına indirilebileceğini belirtti.

  Son bir yıldır yükseliş sürüyor

  Son bir yıldır sürekli olarak yükselişte olan konut kredileri, mart sonu ayı itibarıyla son 8,5 yılın zirvesini görerek %1,23 ‘e ulaştı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan çağrıyla biraz düşen konut kredi faiz oranları, dört ay sonunda yine %1’in üzerine çıkarak, yükselişini sürdürüyor. Yurt dışında da gelişmiş ülkelere ait Merkez Bankaları sıkı para politikası uygularken; Türkiye Merkez Bankası da enflasyon ile mücadele için sıkı para politikası uygulamasına devam ediyor.

  Merkez Bankası’ndaki duruş ve mevduat faizlerindeki artış konut kredileri başta olmak üzere tüm kredi faizleri yükselişe geçti.

  Ağustos 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşan konut kredi faiz oranları mart sonu ayı sonu ile %1,23 seviyesine çıkarken; yıllık konut kredi faizi oranı %14,79 ulaştı. Geçen yıl mart ayı sonunda konut kredisi yıllık faiz oranı %11,06 düzeylerinde seyrediyordu.

  1 300x300 - Konut kredisi faizlerine müdahale yapılacak

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. elif dedi ki:

   Devletin buna bir el atması lazım artık, faizler çok yükseldi. Bu faizlerle ne kredi çekmek mümkün ne de başka bir şey… Hükümete sesleniyorum bu faiz lobisine bir dur diyelim.

  BİR YORUM YAZ