son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Mart ayında küresel gıda fiyatları arttı

  Mart ayında küresel gıda fiyatları arttı

  Mart ayında küresel gıda fiyatları arttı

  Mart ayında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Gıda Fiyat Endeksi aylık %1,1 artışla 172,8 puan olurken ve yıllık bazda artış %0,7 olarak belirlendi.

  Uluslararası pazarlarda beş ana gıda maddesi fiyatları dikkate alınıyor. Gıda maddeleri ve ticaretine yönelik ölçülerin takibiyle gıda fiyat endeksi hesaplanması sırasında dikkate alınan ürünler; et, süt ürünleri, bitkisel yağ, tahıl, şekerdir.

  Uluslar arası gıda fiyatlarındaki artışta süt ürünleri ile iri taneli tahıl fiyatlarındaki artış etkili oldu. Bitkisel yağ ve şekerdeki düşüş ile mısır, buğday ve süt ürünlerindeki artış dengelendi.

  Olumsuz hava koşulları etkiledi

  İri taneli tahıl (buğday, mısır ve pirinç…) fiyat endeksi, şubat ayına göre mart ayında %2,7 arttı. İri taneli tahıl ürünlerinde yaşanan fiyat artışına Avrupa ülkelerindeki ve ABD’deki olumsuz hava şartları etkili oldu.

  Süt ürünleri fiyat endeksi, tereyağı, tam yağlı süt tozu ile peynir fiyatlarındaki artış nedeniyle mart ayında %3,3 artış gösterdi.

  Bitkisel yağ fiyat endeksi az düşüşle 156,8 puana gerilerken, şeker fiyat endeksinde %3,4 azalma görülürdü.

  Et fiyat endeksinde, şubat ayına göre mart ayı değerlendirildiğinde herhangi bir değişiklik söz konusu olmadığı görüldü.

  1 300x300 - Mart ayında küresel gıda fiyatları arttı

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ