son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

  Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

  Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

   2 28 300x176 - Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

  Faizlerde değişikliğe gitmeyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandı. Toplantı sonunda yapılan duyuruda; Merkez Bankası borçlanma faiz oranının %7.25, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %8 ve marjinal fonlama oranının %9,25 seviyesinde sabit bırakıldığı belirtildi. Bunun dışında geç likidite penceresi çerçevesinde; bankalar arası para piyasasında saat 16:00 – 17:00 arası gecelik vadede tutulacak. Bunun dışında ise Merkez Bankası borçlanma faiz oranının %0 ve borç verme faiz oranının %12,75 olarak sabit tutulduğu kaydedildi.

  merkez bankasi 300x150 - Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

  Yüksek Seyreden Çekirdek Enflasyon

  Son dönemde açıklanan verilere göre, iktisadi faaliyetin gücünü koruduğu ve enflasyonun yüksek seviyeler, fiyatlama üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği; göstergelerdeki katılık, çekirdek enflasyonun yüksek seyrettiği belirtildi.

  Yapılan duyuruda enflasyonun beklenilen hedefe ulaşması gerekirse para politikasında yeni tedbirlerin alınabileceği belirtildi.

  Para politikasındaki sıkı duruş korunmasına karar verildiği belirtilen duyuruda ‘’Merkez Bankası, fiyatlar konusunda istikrar için bütün araçları kullanacaktır. Enflasyonda belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlama söz konusu olana kadar para politikasındaki sıkı duruş aynı şekilde devam edecektir. Enflasyonu etkileyen her unsur yakından izlenip, incelenerek gerekli görüldüğünde para politikası ile ilgili sıkılaştırma yapılabilecektir. Yapılacak her türlü veri ya da haber açıklaması, politika ile ilgili değişikliklere neden olabilecektir.’’ bilgileri paylaşılmıştır. Duyuruda aynı zamanda toplantı özetinin 5 iş günü içerisinde yayımlanacağı bildirildi.

  1 300x300 - Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ