son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Şartı Tamamlayana Çifte Maaş!

  Şartı Tamamlayana Çifte Maaş!

  Şartı Tamamlayana Çifte Maaş!

   cifte maas 1 300x150 - Şartı Tamamlayana Çifte Maaş!

  Sigortalı bir kişi vefat ettikten sonra geride bıraktığı ailesine, şu anki sistem ile maaş bağlanabiliyor. 5 yıl çalışma ve 900 gün prim şartını tamamlamış ise eş çift maaş alma hakkı kazanıyor.

  Çalışan ya da emekli kişi öldükten sonra geride kalan ailesine (eş ya da çocuklar) maaş bırakıyor. Sosyal güvenlik sistemine göre, sigortalı vatandaş öldüğü zaman eşine belli bir oranda dul maaşı, çocuklarına da yetim maaşı bağlanıyor. Bunun için şartlar SSK ve Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı olma durumuna göre değişiklikler gösteriyor.

   

  2008’den önce çizilmiş sınır kolaylık sağlıyordu…

  Faruk Erdem’in köşe yazısında verdiği bilgiye göre, 01.10.2008’den sonra Emekli sandığı ve Bağ-Kurlu olan için 5 yıl (60 ay-1800 gün), SSK’ya tabi olanlar için 5 yıl ve 900 gün prim ödeme şartı aranıyor. 5 yıl ve 900 gün prim şartını doldurmadan SSK’lı çalışan ölürse eşine ya da çocuklarına maaş bağlanmıyor.

  2008 yılından önce de bu konuda şartlar belirlenmiş ve sınırlar çizilmişti, fakat kolaylıklar sağlanıyordu. Eş ya da çocukları askerlik borçlanması yaparak; prim günlerini tamamlıyordu. Şimdi SGK’ya bu taleple gidilirse, talebiniz reddediliyor.

  cifte maas 2 300x169 - Şartı Tamamlayana Çifte Maaş!

  Vatandaş borçlanma talebinde bulunuyor

  Yargıtay 21. Hukuk Dairesi’nin borçlanma konusunda olumlu kararı olmasına rağmen, başka kararlarda Yargıtay borçlanamayacağına dair kararlar verdi.  Vatandaş, borçlanma talebinde bulunuyor ve bu konuda kolaylık gösterilmesini istiyor. İşte bu konuda bir kolaylık gösterilmesi bekliyor. Yasada bulunan’’borçlanmalar hariç’’ ifadesinin değiştirilmesi vatandaşa kolaylık sağlayacaktır.

   

  İki maaş almak için gerekli şartlar

  Dul kalan kadın çalışıyorsa ya da emekli ise eşinden de maaş alabiliyor. Kız çocuk ise, çalışmıyorsa maaş alabiliyor ve çalışma durumunda maaş alınacak kurumların aynı olmaması gerekiyor. Anne ve baba ölmüşse kız ikisinden de maaş alabiliyor; buradaki şart ise yüksek olanın tamamı, düşük olanın yarısı alabiliyor. 2008 yılından önce dul kadın çalışmıyorsa hem babadan hem de eşten kurumları farklı ise maaş alabilirken; uygulama 2008 yılından sonra kaldırıldı.

   

  1 300x300 - Şartı Tamamlayana Çifte Maaş!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ