son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Türkiye Sevakin Adası’nı restore ediyor! Turist sayısı artacak

  Türkiye Sevakin Adası’nı restore ediyor! Turist sayısı artacak

  Sudan hükümeti, Sevakin adasını restore etmek için Türkiye ile anlaştı. Restore edilmesinin ardından ülkeye gelecek turist sayısının senelik 5 milyon olması bekleniyor.

  2 68 300x175 - Türkiye Sevakin Adası'nı restore ediyor! Turist sayısı artacak

  Sudan Turizm Bakanı Muhammed Mustafa Ebu Zeyd, AA muhabirine çeşitli açıklamalarda bulundu. Ebu Zeyd, ‘’Önümüzdeki yıllarda ülkemize gelecek turist sayısının senede 5 milyona çıkartmak için çeşitli planlarımız bulunmaktadır’’ dedi.

  Planlar hakkında detay vermeyen Ebu Zeyd, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in teklifi kabul etmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti. Türkiye’nin Sevakin Adası’nı restore etmesi ile gelecek yıllarda turist sayısında ciddi artış olacağını söyledi. Orta Asya, Avrupa ve Türkiye’den gelen turist sayısının artmasını beklediğini belirtti.

  Ebu Zeyd yaptığı açıklamada, ‘’Türkiye’nin itimat edilen haritalara uygun bir biçimde Sevakin Adası’nı restore etmesi, adanın turizm bölgesi olması her iki ülke için çok büyük bir proje olacak.’’ diye vurguladı.

  Son dönemlerde Sudan’a gelen turist sayılarında ciddi artış yaşandı. 2014 senesinde 683 bin iken 2016 senesinde bu rakam 1 milyonu aştı.

  1 82 300x169 - Türkiye Sevakin Adası'nı restore ediyor! Turist sayısı artacak

  Başbakan Yardımcı Hakan Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu

  Dün Sudan Başbakanı Bekri Hasan Salih ile görüşme yaptıktan sonra basın açıklaması yapan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Sevakin Adası’nın restore işini üstlenmesinden sonra gelecek yıllarda cazibe merkezi olacağını söyledi.

  Çavuşoğlu, ‘’Konumu itibari ile Sevakin Adası, hiçbir şekilde askeri amaç ile kullanılamaz. Bazı ülkelerin çeşitli söylemleri, Sudan ile Türkiye’nin ilişkilerini baltalamak için bilerek yapılmaktadır. Amacımız sadece Sevakin Adası’nı restore ederek, cazibe merkezi haline dönüştürmektir.’’ diye belirtti.

   

   

  1 300x300 - Türkiye Sevakin Adası'nı restore ediyor! Turist sayısı artacak

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ