son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  SGK’dan Erken Emeklilik Müjdesi

  SGK’dan Erken Emeklilik Müjdesi

  İnsanların pek çoğu herhangi bir işe girdiği zaman uzun süre sigortası yapılmıyor. Bu sebeple kanun, primi noksan yatana veya sigorta primi yatırılmayana hizmet tespit davası açabilme imkânı veriyor. Bu sayede on binlerce insan emekliliğini daha erken elde edebilme imkânına kavuşacak.

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun en son beyan ettiği verilere göre çalışan insanların %35,2’si kayıt dışı. Bu da 10 milyon insan sigortasız olarak çalışıyor demek. Sigortasız olarak çalışılan süre içerisinde, patron SGK’ya işe giriş bildiriminde bulunmuyor. Bu yüzden prim yatırılmıyor ya da noksan yatıyor. Asgari ücret üzerinden yatırılan primler de mevcut.

  DAVA İÇİN SÜREYE DİKKAT

  1 86 300x168 - SGK'dan Erken Emeklilik Müjdesi

  Kanun, primi eksik olarak yatırılana veya yatırılmayana tespit davası açma hakkı veriyor. Bu imkân ile beraber on binlerce insan emekliliğini daha erkene aldı. Yargıtay da SGK’yı haklı bulmuyor aksine işçiyi haklı görüyor. Çalışan kişi, sigortasız olarak çalışarak geçen zamanın son senesinden itibaren 5 sene içinde hizmet tespit davasını mutlaka açması gerek. Çalışan kişi yaşamını yitirmişse, hak sahipleri de tespit davasını açabilme hakkına sahip.

  ŞAHİT VE BELGE YETER

  Elinizde ciddi şahitler, belgeler var ise ‘iş mahkemesine’ muhakkak tespit davası açmalısınız. Hizmet tespit davası açmak için kanıt olarak gösterilebilecek noktalar şunlardır: Sigortalının işyeri sicil dosyası, SGK işyeri dosyası, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kayıtları, işverenin mesleki kuruluş kaydı, ücret bordroları, vergi mükellefiyet kayıtları, bilirkişi, tanık.

  MUTLAKA SORGULATIN

  Tespit davasını kazandığınız takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu, “tespit davası sayesinde kazanmış olduğunuz tüm günlerin primleri yatırılmadı” şeklinde emeklilik isteğinizi onaylamaz ise, hiç zaman kaybetmeden İş Mahkemesi’ne giderek emeklilik isteğiniz için dava açmalısınız. Davayı kazandığınız zaman tüm birikmiş olan paralarınızı da alırsınız.

   

  ETİKETLER:
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ