son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Son 10 yılda sigaraya ödenen rakam dudak uçuklatıyor!

  Son 10 yılda sigaraya ödenen rakam dudak uçuklatıyor!

  Ülkemizde 2008 yılından günümüze kadar sigaraya ödenen rakam Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklandı.

  dsfdgfh 300x141 - Son 10 yılda sigaraya ödenen rakam dudak uçuklatıyor!
  10 yılda sigaraya ödenen rakam 329 milyar lira!

  Buna göre Gıda ve Tarım Bakanlığı yaptığı açıklamada 329 milyar lirayı buldu. Bununla beraber satılan sigara sayısı ise 1 trilyondan daha fazla olduğu kaydedildi. Ülkemizde her geçen gün sigara kullanımı artmakta ve sigaraya ödenen miktarda buna paralel olarak artmaktadır. Tüm bunlara karşılık ihracat rakamlarıda her sene ciddi oranda artmaktadır.

  Türkiye’de 2008 senesinde 108 milyar adet sigara için 18,3 milyar türk lirası para harcanırken, 2017 senesinde ise 106 milyar sigara için 56 milyar türk lira verildi. Son 10 senede satılmış olan 1 trilyon sigaraya karşılık, vatandaşlarımızın cebinden 329 milyar lira gitti
  .
  10 yılda 3,6 milyar dolarlık ihracat

  Son 10 yıllık dönemde ülkemizin sigara ihracatı da ciddi ölçüde yükseldi. 2008 yılında 25,6 milyar sigara ihraç ederken, bu sayı geçen sene 49,3 milyara yükseldi. 2017 senesinde gerçekleştirilen sigara ihracatının maddi değeri 484,2 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Son 10 senede sigara ihracatı ise tam 3,6 milyar dolara geldi.

  Gerçekleşen bu ihracat rakamları bir yandan ülkemizin ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor. Tabi bunun birde kişi sağlığı konusu var. Sigara içmenin zararlı olduğu tüm dünya tarafından bilinirken, tüm bu risklere rağmen bütün dünyada sürekli sigara kullananların sayısının artması da ayrı bir soru işareti. Tüm ülkeleri kapsadığımız zaman sigara için dönen para milyar dolarları aşmaktadır. Üretimi yapan ülkeler için büyük bir gelir kapısı.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Reis dedi ki:

   İnsanların kendi sağlığını hiçe sayarak sigara tiryakiliğine devam etmelerinin akılla mantıkla açıklanır bir yanı yok maalesef. Sigara içenlerde, özgüven artırıcı bir etkisi olduğuna inanılıyor. Bence ne olursa olsun insan sağlığı bu kadar ucuz olmamalı.

  BİR YORUM YAZ