son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Tüketici Güven Endeksi Belli Oldu

  Tüketici Güven Endeksi Belli Oldu

  Tüketici Güven Endeksi Belli Oldu

   

  71,3 olan mart ayı tüketici güven endeksi %1,3 oranında azalma gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2018 yılı mart ayı tüketici güven endeksi açıkladı. TÜİK ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliği içerisinde yürütülen tüketici anketleri sonuçlarından hesaplama sonucu çıkarılan tüketici güven endeksi, şubat ayında 72,3 olan mart ayı için 71,3 geriledi. Bir ailenin hane maddi durum beklentisi 90,6 endeksine azaldı. Azalmanın nedeni ise 12 aylık dönemde hane içi maddi durumun düzeleceğine olan inancın azalmasından kaynaklandı.

  Tuketici Guven Endeksi 1 300x168 - Tüketici Güven Endeksi Belli Oldu

  Ekonomik durum beklentisi endeksi 95,1 oldu

  Şubat ayında 96,8 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi mart ayında %1,7 oranında azalıp 95,1’e düştü. Tüketicilerin bir önceki aya göre 12 aylık döneme ait genel ekonomik durumun daha iyi olacağına yönelik beklentinin azalmasından kaynaklı endekse azalma söz konusu oldu.

   

  İşsiz sayısında beklenti endeksi 73,5 oldu

  %2.4 oranında bir önceki aya göre azalan işsiz sayısı beklentisi endeksi mart ayında 73,5 oldu. Yine diğer endekslerde olduğu gibi gelecek 12 aylık dönemde sayıda azalma olacağına dair inancın azalmasından kaynaklı endeks 73,5’e geriledi.

   

  Tasarruf etme ihtimali endeksi arttı

  25,7 olan tasarruf etme ihtimali endeksi %1,2 oranında artarak mart ayında 26 oldu ve bu artışın nedeni ise, gelecek 12 aylık dönemde tüketicilerin tasarruf etme inancındaki azalmadan kaynaklandı.

   

  1 300x300 - Tüketici Güven Endeksi Belli Oldu

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ