son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Türkiye’de ilk deniz üssü rüzgar santrali için 3 bölge aday

  Türkiye’de ilk deniz üssü rüzgar santrali için 3 bölge aday

  Türkiye’de ilk deniz üssü rüzgar santrali için 3 bölge aday

   Bu yıl Enerji Bakanlığı tarafından ihalesi yapılacak olan Türkiye’nin ilk deniz üstü rüzgar santrali için Gelibolu, Saroz ve Kıyıköy aday bölge olarak belirlendi.

  YEKA için Hatay, Niğde ve Şanlıurfa aday

  Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan “Aday YEKA İlan Metni” ile açıklamadan yapılan derlemeye göre, YEKA ihalelerinin devamı için aday bölgeler belirlendi. Rüzgar ve güneş YEKA ihaleleri için ayrı ayrı bölgeler belirlendi. Bu yıl ihalesi yapılacak olan güneş YEKA için aday bölgeler;  Hatay-Erzin, Niğde-Bor ile Şanlıurfa-Viranşehir olarak belirlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamasına göre, Milli Enerji ve Maden Politikası doğrultusunda yaklaşık bin megavat kapasiteli dünyanın en büyük ilk-shore rüzgar YEKA projesi yapılacak ve Türkiye için bir ilk olacak. Rüzgar YEKA için aday bölgeler DE Gelibolu, Saroz ve Kıyıköy olarak açıklandı. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, rüzgar ve güneş YEKA için belirlenen aday bölgelerde incelemelere başladı. İncelemeler sonucunda en uygun bölgeler belirlenerek; ihale şartnamesi hazırlanarak, çalışmalara başlanılacak.

  Batarya,  güneş YEKA için şart olarak getirilebilir

  Aday bölgeler güneş YEKA incelemesi bittikten sonra hazırlanacak olan ihale şartnamesine Batarya teknolojisine yönelik şart getirmeyi planlıyorlar. Yenilebilir enerji santrali Türkiye’de bir ilk olarak batarya tesisi ile elektrik üretimine başlamış olacak. İlk YEKA ihaleleri geçen yıl yapılmış ve megavat/saat başına 3,49 dolar gibi çok yüksek bir fiyat çıkmış ve bu fiyatla dünya rekoru kırılmıştı.

  1 300x300 - Türkiye’de ilk deniz üssü rüzgar santrali için 3 bölge aday

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ