son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Yemek Kartları İle İlgili Flaş Düzenleme, Yasak Geliyor!

  Yemek Kartları İle İlgili Flaş Düzenleme, Yasak Geliyor!

  Yemek Kartları İle İlgili Flaş Düzenleme, Yasak Geliyor!

  Yasak Geliyor 1 300x160 - Yemek Kartları İle İlgili Flaş Düzenleme, Yasak Geliyor!

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci açıklama yaparak ‘’Yemek kartları, yüksek komisyon ve uzun ödeme süreleri nedeniyle sorun haline gelmiş olup, çözümü için sona gelindi. Yemek kartlarının yemek sektörü dışında market alışverişi gibi farklı sektörlerde kullanılması engellenecek, yemek kartı müşterileri hiçbir şekilde iskonto alamayacak’’ dedi.

  Bütün sorunun yemek kartlarından alınan komisyon tutarlarının yüksek tutarlara varması, piyasada gerginliğe neden oldu.

   

  Mevzuat noktasında eksikler var

  Mevzuat noktasında eksiklikler olduğunu söyleyen Tüfenkci ‘’ Mevzuat çıkarılmadan neler yapılabilir konuştuk, taraflar bir araya getirilerek çalışmalarını teknik anlamda sürdürdü. Komisyon ücretlerinin yüksek olması ve uzun ödeme sürelerinin soruna neden oldu ve çözüm için yapılan çalışmalarda sona gelindi.’’ diyerek çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı.

  Yasak Geliyor 300x169 - Yemek Kartları İle İlgili Flaş Düzenleme, Yasak Geliyor!

  Bakan Tüfenkci, çözüme yönelik düzenlemeye ilişkin maddeleri de şöyle sıraladı

  Tüfenkci, ‘’ Yemek kartı müşterileri hiçbir şekilde iskonto alamayacak. Perakende işletmelerden yemek kartı şirketlerinin aldığı komisyon oranına tavan bir sınır konulacak. Yemek kartları sadece yemek sektöründe kullanılabilecek.

  “Yemek kartı müşterilerinin doğrudan, dolaylı veya gizli olarak iskonto almalarının önüne geçilecek. Yemek kartı şirketlerinin perakende işletmelerden alabileceği komisyon oranına tavan sınır getirilecek. Yemek kartlarının, market alışverişleri gibi yemek sektörü dışındaki sektörlerde kullanılmasının önüne geçilecek. Yemek kartı hizmeti veren şirketlerin ekstra hizmetler (akaryakıt, hediye, konaklama, temsil ve ağırlama…) için kart çıkarması durumunda işlem ve ödemeler hizmete özgü olacak ve teknik yapı oluşturulursa birden hizmet için o zaman tek kart kullanılabilecek.

  Tüfenkci, faaliyet göstermek isteyen, Bakanlığa yazılı bildirimde bulunduktan sonra hizmete başlayabilecek diyerek; düzenlemelere uyulmamasında da yaptırımların söz konusu olabileceğini söyledi.

  1 300x300 - Yemek Kartları İle İlgili Flaş Düzenleme, Yasak Geliyor!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ