son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Emeklilikte yüksek maaşın formülü

  Emeklilikte yüksek maaşın formülü

  Emeklilikte yüksek maaşın formülü

   

  Çalışanların en merak ettiği konuların başında ‘’Ne zaman emekliye ayrılacağım ve ne kadar maaş alacağım’’ sorusuna alınacak cevaptır. Emeklilikte yüksek bir maaş almak istiyorsanız konu ile ilgili işte püf noktaları…

  Emeklilik için kullanılacak haklar arasında borçlanma hakkı yer alıyor. Erkekler için askerlik, kadın için doğum süreci ve yurt dışında yaşanlar içinde özellikle 2000’den önceki süreç için borçlanma hakkı mutlaka değerlendirilmelidir. Bütçe uygun ise borçlanma hakkı kullanılırken tavandan borçlanmak maaşlarda %70’e kadar bir artışa neden oluyor.

  Erken maaş hakkı için SSK daha avantajlı

  SSK, emeklilik konusunda daha avantajlı olup, özellikle Bağ-Kur’lu olanlar belli bir süre sonra SSK’ya geçmeyi tercih ediyor. 2000 yılı öncesi Bağ-Kur’lu olanların SSK’ya geçmesi durumunda emekli aylığı %15-20 oranında artışa neden oluyor.

  Aylık kazançta asgari ücrete kabul etmeyin

  Emeklilik maaşını belirleyen en büyük etken, çalışırken alınan aylık kazançtır. Dolayısıyla bordroda gerçek maaşınızın yansımasına özen gösterin. Aylık kazancınızın asgari ücretten gösterilmesini kabul etmeyin. Prim, ikramiye… gibi ek ödemelerinde brüt kazanca eklenilmesine özen gösterin. Böylelikle SGK’ya bildirilen gelir matrahı arttığı için emeklilik maaşı da yükseliyor.

  Ek iş yapılması durumunda SSK’ya bildirilmesi emeklilik maaşında artışa neden oluyor. 1.000 TL’lik bir iş yapan kişi bunu SSK’ya bildirirse, 2.000 TL maaşla çalışan bir kişinin emeklilik maaşı %50 gibi yüksek bir oranda artış gösterir.

  Yaşa dikkat edilmesi yüksek emeklilik maaşı için önemli

  2000 yılı öncesi çalışmalar aylık hesaplanmasında önemli bir etken oluyor. Bu döneme ait çalışmalar değerlendirilirken prim ve kazanç ile birlikte yaş da aylığa etki ediyor. ylık hesaplanırken önce 2000 öncesi çalışmalara bakılıyor. Kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra çalışmaya devam edilmesi durumunda her bir yıl için maaşta %1 oranında bir artış söz konusu oluyor. Örneğin 60 yaşında emekliye ayrılan bir kadının maaşı %10 oranında daha fazla olur.

  Emeklilik başvuru formu için önemli bir detay

  Emeklilik başvuru yapıldığı sırada ‘’Tahsis Formu’’ içerisinde yer alan ‘’bakmakla yükümlü kişi’’ bölümünde varsa ‘’eş ya da çocuk’’ mutlaka eklenmeli, maaş hesaplanması sırasında oranın yükselmesini sağlayacaktır.

  ‘’Hizmet tespit davası’’ açma hakkı

  Çalıştığını süre içerisinde sigorta yapılmamışsa ya da eksik ödeme söz konusu ise, çalıştığınız işyerine ‘’hizmet tespit davası’’ açma hakkınızı değerlendirmelisiniz. Bu yönde yaşacağınız bir haksızlık emeklilik aylık maaşınızın da eksik bağlanmasına neden olacaktır.

  1 300x300 - Emeklilikte yüksek maaşın formülü

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ