son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Bakanlık 173 Hileli Ürün Üreten Firmaları Açıkladı

  Bakanlık 173 Hileli Ürün Üreten Firmaları Açıkladı

  173 Hileli Ürün Bakanlık Tarafından Açıklandı

   

  hileli urun 300x186 - Bakanlık 173 Hileli Ürün Üreten Firmaları Açıkladı

   

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 173 hileli ürün üreten firmaya ait aralarında, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, et ve et ürünleri, bal, enerji içeceği, takviye edici gıdalar, baharat, çikolatanın yer aldığı taklit ve tağşiş yapılan 282 parti ürünü açıkladı.

   

  Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınladı

   

  Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, internet sitesinde duyuru yaparak, kontroller sonucunda taklit ve tağşiş yapıldığı gerekçesiyle tereyağı, yoğurt, peynir, kaymak olmak üzere farklı 64 parti ürünü ile ilgili bilgileri paylaştı. Süt ve süt ürünlerinde jelatin, nişasta ve bitkisel yağ tespit edildiği duyuruldu.

  Et ve et ürünlerinde de yapılan tahliller sonucu taklit ve tağşiş yapıldığı netleşen; sulu köfte, köfte, kebap, sucuk, döner, pide harcı, kıymalı börek ve karnıyarık gibi 70 parti üründe kırmızı et yerine kanatlı eti, sakatat, deri, baş eti gibi tağşişlere rastlanıldığı belirtildi.

  104 parti bitkisel yağ ürününde de taklit ve tağşiş yapıldığı ve özellikle zeytinyağı ve ayçiçeği yağında hile bulunduğu belirtildi.

   

  Liste gittikçe uzuyor

   

  Duyuruda liste uzuyor ve takviye edici gıdalarda da değişime uğramış 15 ürüne ait bilgilere yer veriliyor. ‘’Sildenafil’’ denilen ilaç etkin maddesinin bitkisel macun ve bitkisel gıda takviyelerinde kullanıldığı ifade ediliyor.

  Bal ile ilgili taklit ve tağşiş edilen ürün sayısı 15 olurken, alkolsüz içeceklerde özellikle enerji içeceklerinde 6 parti ürünün adı geçiyor. Bunların dışında 6 çikolata, 1 baharat ve 1 bitki çayı parti ürünlerine yönelik detaylı bilgiler kamuoyuna bilgilendirme amaçlı duyuruldu.

  1 300x300 - Bakanlık 173 Hileli Ürün Üreten Firmaları Açıkladı

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ