son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Meclis Değişecek: O Makam Tarih Olacak!

  Meclis Değişecek: O Makam Tarih Olacak!

  Meclis Değişecek: O Makam Tarih Olacak!

   Cumhurbaskanligi Hukumet Sistemi 1 300x125 - Meclis Değişecek: O Makam Tarih Olacak!

  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 2019 yılında getirilmeye başlanırken; siyasi sistem sil baştan değiştirilecek. Buna yönelik çalışmalar hızlandırılarak; AK Parti, milletvekillerinden görüş ve öneri talebinde bulundu.

  Yapılan sistem değişikliği ile Başbakanlık sistemi dolayısıyla da Meclis’in sistemi tümüyle değiştirilecek. Başbakanlık ilk olarak sistemden kaldırılacak; sonra Meclis’ten de çıkarılarak yerine Cumhurbaşkanlığı makamı getirilip milletvekili sayısı 600’e çıkarılacak. Milletvekili sayısının arttırılması ile beraber Genel Kurul düzeni değişmiş olacak. Bakanların oturma alanı kaldırılıp, locada bölüm oluşturulacak.

   

  AK Parti, uyum yasaları kapsamında ‘’Başbakanlık’’ makamı olacak

  Meclis’e tamamlanıp sunulan ittifak çalışmaları sonucunda, ikinci adım olarak AK Parti uyum yasaları için çalışmaya başladı. AK Parti daha önceden yazı yazarak milletvekillerinden görüş ve öneri talebinde bulundu. Kurulan komisyonda çok madde ele alınarak, ‘’Başbakanlık’’ makamı da ele alınacak. 2019 yılında kaldırılacak sistemin yasa ve Meclis İç Tüzüğü’nden kaldırılması gerekiyor.

  Cumhurbaskanligi Hukumet Sistemi 2 300x169 - Meclis Değişecek: O Makam Tarih Olacak!

  2019 Yılında Başbakanlık Makamı Olmayacak

  Maddeler içersinde en önem verilen ‘’Başbakanlık’’ makamının yasalardan çıkarılması ve Meclis İç Tüzüğü’nde de yer almamasıdır. 2019 yılında ‘’Başbakanlık’’ makamı olmayacak ve bunun için yasalardan çıkarılacak; Meclis’te oturma düzeni ile ilgili düzenleme yapılacak.

   

  Meclis tümüyle yenilecek, sil baştan değişecek…

  Uyum yasaları kapsamında Meclis tümüyle yenilecek ve sil baştan değiştirilecek. Meclis’in çalışma sistemini belirleyen Meclis İç Tüzüğü yeni sisteme uygun olarak düzenlenecek ve Meclis’teki oturma düzeninden içeriğe kadar çok fazla konusu yeni baştan yapılacak. Aynı zamanda yeni sisteme uygun komisyonlar kurulacak; mevcut sistemdeki bazı komisyonlar kaldırılacak.

  1 300x300 - Meclis Değişecek: O Makam Tarih Olacak!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ