son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Siyasi partiler sadece bir aday gösterebilecek

  Siyasi partiler sadece bir aday gösterebilecek

  Siyasi partiler sadece bir aday gösterebilecek

   

  MHP ve AK Parti uyum paketinde uzlaşmıştı ve pakette dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Siyasi partiler, seçim için tek bir aday çıkarabilecek. 20 milletvekilinin bir araya gelerek bir aday çıkarma yolu böylece kapatılmış oldu.

  MHP VE AK Parti’nin birlikte uzlaştığı uyum paketi TBMM’ye sunuldu. Seçimlere yönelik değişiklikleri kapsayan kanun teklifi, 10 maddeden oluşuyor. 10 maddenin ikisi yürütme ve yürürlük maddesi ile ilgili olarak hazırlanan tasarıya göre siyasi partiler tek bir aday çıkaracak.

   

  Pakette yer alan düzenlemeler

  10 maddeden oluşan uyum paketinde yer alan düzenlemeler;

  • Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri seçimleri her 5 yılda bir aynı gün yapılacak maddesi aynen aktarılıyor.
  • 45 gün içerisinde cumhurbaşkanlığının boşalması durumunda seçim yapılacak. Aynı zamanda ikinci tura kalan adaylardan biri çekilirse ikame sistemi devreye giriyor. Buna göre, ikinci turda aday çekildiği anda, birinci turun üçüncü sırasında yer alan aday; ikinci turda çekilen aday yerine aday oluyor. Eğer tek aday olursa ‘’referandum’’ olarak seçim yapılıyor.
  • Cumhurbaşkanı olarak aday gösterilecek kişi, siyasi parti grup kararıyla %5 oy alan partiler yüz bin seçmen imzası ile il seçim kuruluna aday gösterilecek ve noter şartı gösterilmeyecek. Aday olmak isteyen kişi Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulunacak ve YSK tarafından adayların seçim yeterliliği araştırılacak. Aday göstermek isteyenler ilçe seçim kurullarına ıslak imza ile başvuracaklar.

   

  Tek adaylık şartı geliyor

  • Siyasi partiler sadece bir aday çıkaracak.
  • Cumhurbaşkanlığı için aday olan kişi milletvekilliği için aday olamayacak.
  • Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak.
  • Seçmen yaşı 25 yaşından 18 yaşına indirilecek.
  • Yurt dışındaki oy kullanmada yaşanan sorunlar nedeniyle randevu sistemi kaldırılacak.
  • Seçim pusulasında herhangi bir değişiklik olmayacak, cumhurbaşkanı adayının ismi ve fotoğrafı yer alırken parti logosu seçim pusulasında yer almayacak.

  1 300x300 - Siyasi partiler sadece bir aday gösterebilecek

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ