son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  TSK İdlib’e Hareket Etti

  TSK İdlib’e Hareket Etti

  TSK konvoyu, İdlib’deki tansiyonu düşürmek için bölgede yeni ateşkes gözlem noktası oluşturulması amacına yönelik İdlib’e hareket etti.

  11111 300x150 - TSK İdlib'e Hareket Etti

  Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne ait büyük bir konvoy, Astana anlaşmaları gereği İdlib’de yüksek tansiyonu düşürmek için bölgeye geldi..

  İdlib’de bulunan AA çalışanının açıklamalarına göre, akşam üzeri Suriye sınırını geçen askeri konvoy, Afrin bölgesinin güneyeine doğru hareket etti.

  Askeri konvoy hangi noktada

  Askeri konvoy, İdlib’de yaşanan tansiyonu düşürmek maksadıyla İdlib’in güneydoğusunda bulunan Ebu Zuhur ilçesine bağlı Tel Tukan bölgesine geldi.

  Burada yer alan askeri konvoy, bulundukları yerin tam 6 km karşısındaki bulunan noktalarda, Esed’in ordusu ve İran’ın desteklediği örgütler yer alıyor.

  Bu yeni gözlem noktası Suriye sınırının aşağı yukarı 50 km içerisinde bulunuyor.

  Askeri kaynaklardan edinilen bilgiler neticesinde, Astana anlaşması kapsamında yapılan bu intikalin amacı, 6. gözlem noktasının oluşturulması.

  TSK ne zamandan beri İdlib şehrinde

  Kazakistan’ın başkenti olan Astana’da gerçekleştirilen garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılan anlaşma neticesinde, TSK, 12 Ekim 2017’de İdlib’deki tansiyonu düşürmek amacıyla bölgede sağlanan barış rejiminin takibi için gözlem noktaları kurulmaya başlamıştı.

  Anlaşmaya neticesinde, yavaş yavaş İdlib’in kuzeyinden güneyine kadar olan alana Türk Silahlı Kuvvetleri’nin toplam 12 farklı yerde gözlem noktası kurmayı planlıyor.

  İntikalin noktalandırılıp, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gözlem noktası kurma çalışmalarının başlamasından sonra yaşanan Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde bulunan Rus askeri güçlerinin İdlib’in tansiyonunun düşürülmesinin alanının dış tarafında, rejim ile rejim muhaliflerinin cephe hattında yer alması bekleniyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ