son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Yeni Deprem Haritası Resmi Gazete’de Yayınlandı!

  Yeni Deprem Haritası Resmi Gazete’de Yayınlandı!

  Yeni Deprem Haritası Resmi Gazete’de Yayınlandı.

  deprem tehlike haritasi 300x138 - Yeni Deprem Haritası Resmi Gazete'de Yayınlandı!

  Ülkemizin deprem tehlikesi içeren haritası, 22 sene sonra değişti. Yeni deprem haritası Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni haritanın verilerine göre 52 şehrin deprem tehlikesi değeri değişti.

  Başbakan Yardımcı Recep Akdağ, yapmış olduğu açıklamada, “Sonunda bizimde elimizde parsel parsel risk analizi yapabileceğimiz bir haritamız var” şeklinde konuştu. Ülkemizin deprem tehlike haritası tam 22 sene sonra değişti. Bu değişimde Resmi Gazete tarafından yayınlandı.

  Eski haritada gördüğümüz o “deprem derecesi” kavramı bir daha kullanılmayacak ve lügatta yer almayacak Bu kavramın yerine artık “ivme değeri” kullanılacak. Yeni Türkiye Deprem Haritası, olası bir deprem sırasında en alt limit koşullarda öngörülecek en büyük yer ivmesi değerlerini vereceği ifade edildi. Yani artık bu yeni deprem haritasının bir risk unsuru olmadığı ifade ediliyor. Risk hartası olmadığından ötürü “Yeni yapılan tehlike haritası üstünde yapıların, nüfusun deprem esnasında ne derece etkilendiğini bilmek ile kayıp ve zarar neticelerini ortaya çıkaran harita meydana getirmek gerekir.” mesajı verilmekte.

   

  Renkler Neyi İfade Ediyor

   

  Bu açıklamaya göre yeni deprem haritasında sarı renkli olarak gösterilmiş yerler az tehlikeli, kırmızı renkte gösterilmiş olan yerler ise çok tehlikeli yer ivmesini ifade ediyor. Yeni deprem haritasına göre 52 şehir merkezinin deprem tehlike oranları artık değişti. 6 şehrin deprem tehlike riski artarken 46 şehir merkezinin deprem tehlikesi azalmış durumda.

   

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ