son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Blockchain’in (Blok Zincir) Önemi ve Çalışma Prensibi

  Blockchain’in (Blok Zincir) Önemi ve Çalışma Prensibi

  Blockchain Nasıl Çalışır?

   

  3 3 300x200 - Blockchain’in (Blok Zincir) Önemi ve Çalışma PrensibiBitcoin ve diğer birçok kripto para biriminin altyapısını sağlayan teknoloji Blockchain’dir. Yani halka açık, dağınık ve geniş bir muhasebe defteri gibidir. Hatta daha basit bir şekilde anlatacak olursak insan vücudunda omurganın işlevi ve önemi ne denli büyük ise, kripto paralar içinde aynı önem ve işlevselliği Blockchain sağlar.

   

   

   

  Blockchain Nasıl Çalışır?

  Blockchain teknolojisi ile ağ üzerinde yapılan tüm işlemler takip edilir. Transferlerin ve işlemlerin hepsini madenciler onaylar. Ayrıca tüm işlem ve transferlerin tarihleri de kayıt edilir. Peki bu muazzam teknoloji nasıl çalışıyor?

  Blockchain’in üzerinde madencilik yapabilmek için kullanıcılar, bu iş için özel olarak tasarlanmış sistemler kullanılır. Bu sistemler ram ya da işlemci gücü ile matematiksel algoritmaları çözmeye çalışır. Kullanıcılar çözdükleri her bulmaca için belli bir miktar Bitcoin (BTC) kazanır. Ayrıca bu işlemlerle birlikte blok zincir üzerine, gelecekte doğrulanabilir ve görülebilir tamamlanmış işlemlerden oluşmakta olan ‘’Blok’’ eklenir. Blok, zincire katıldıktan sonra sistem yeniden döngüye bağlanır. Kullanıcılar tekrardan matematiksel algoritmaları çözmek için yarışa girer.

  2 4 300x169 - Blockchain’in (Blok Zincir) Önemi ve Çalışma Prensibi

  Blok zincir üzerinde yapılan tüm işlemler şeffaftır. Bu işlemler sistem günlüğüne kayıt edilir. Kullanıcılar istedikleri her işlemin ortak anahtarını görür. İsterse en başa gidip tamamlanan ilk bloktaki ilk işlemi bile görebilir. Oluşturulan ilk blok ‘’Genesis Block’’ olarak isimlendirilir.

  1 13 300x107 - Blockchain’in (Blok Zincir) Önemi ve Çalışma PrensibiBlok zincir, blokları tamamlayan madencilerin en adil şekilde ödül alabilmeleri için oluşturulan tüm yeni BTC’leri (Bitcoin’leri) kayıt eder. Bu işlemlerin hepsi blok zincirde gerçekleşmektedir. Yani blok zincir, Bitcoin ağındaki bütün işlemlerin kayıt edildiği muhasebe defteri vazifesi görür.

   

   

  1 300x300 - Blockchain’in (Blok Zincir) Önemi ve Çalışma Prensibi

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ