son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Antibiyotik kullanım oranları belirlendi

  Antibiyotik kullanım oranları belirlendi

  Antibiyotik kullanım oranları belirlendi

   

  Dünyadaki antibiyotik kullanım oranı 76 ülkede incelendi ve 2000 ile 2015 yılları arasında özellikle antibiyotik kullanımında %65 gibi yüksek bir oranda artış tespit edildi. 2000 yılında günlük antibiyotik tüketimi 21,1 milyar iken 2015 yılında bu oranın 34,8 milyara çıktığı belirlendi.

   

  Yoksul ülkeler antibiyotik daha fazla kullanıyor

  Antibiyotik kullanımı ile ilgili geçen sene bin 349 haber yapıldı. Bu rakam 2018’de ise daha şimdiden 4 bin 135’e yükseltildi. Uzman görüşleri ve haberlerin detayları incelendiğinde 2030 yılında antibiyotik kullanımında % 200 artış bekleniyor. Bu nedenle antibiyotiğe dirençli bakteriler toplumlar için ciddi sorunlara neden olacağı önemli başlıklar içerisinde yer aldı.

  Genel olarak antibiyotik tüketimi yoksul ülkelerde daha fazla görülürken, 15 yıllık süre içerisinde yılda %114 oranında yüksek bir artışa sahip olduğu açıklandı. Günlük antibiyotik kullanımı bin kişi başına %77 olarak belirlendi.

   

  Gelişmiş ülkeler antibiyotikleri bırakmak için gerekli tedbirleri alıyor

  2000 yılında, Hong Kong, İspanya, Fransa, ve Yeni Zelanda gibi ülkeler, antibiyotik kullanımında birinci sırada iken, 15 yıl sonra bu ülkeler birinci sırayı Cezayir, Tunus, Türkiye ve Romanya gibi ülkelere bıraktı. Zengin sanayi ülkelerinde antibiyotik kullanımı ise sadece %6 artış gösterdi.

  ABD, Kanada ve Fransa gibi gelişmiş ve zengin ülkelerde günlük antibiyotik kullanımı 1000 kişi başına %4 azaldı.

  1 300x300 - Antibiyotik kullanım oranları belirlendi

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ