son dakika internet haberleri, bugünkü haberler, internet haber siteleri
7/24 Haber | Son Dakika Haberler
  

  Hepsi Ölümcül ve Tehlike Oyuncaklarda Devam Ediyor!

  Hepsi Ölümcül ve Tehlike Oyuncaklarda Devam Ediyor!

  Hepsi ölümcül ve tehlike oyuncaklarda devam ediyor!

   kanserojen oyuncaklar 300x168 - Hepsi Ölümcül ve Tehlike Oyuncaklarda Devam Ediyor!

  25 bin adet oyuncak İstanbul’da, kaçak yollarla yurda sokulmak istenirken yakalandı. 2 tır dolusu oyuncak, Çin malı olduğu tespit edilerek kanserojen boya kullanılması nedeniyle imha edilecek.

   

  Oyuncaklar, Çin üretimi…

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şubesi, Çin’den karayolu yolu ile oyuncak geleceğine dair istihbarat alınca çalışmalara başladı ve oyuncakların Gaziosmanpaşa’da indirileceğini öğrendi. Çalışmalar ile operasyon kararı alan polis ekipleri, oyuncakların depoya indirildiği sırada 25 bin oyuncağa el koydu ve tır şoförleri de gözaltına alındı. Gözaltına alınan şoförlerin ifadesinde İ.D isimli kaçakçıdan bahsedilmesi üzerine adrese baskın yapılarak, gözaltına alındı.

   

  Oyuncaklarda ağır metal ve kanserojen boya var

  Oyuncak, incelenmek üzere laboratuarlara gönderildi ve yapılan analizler sonucunda insan sağlığını tehdit eden ağır metaller ve kanserojen boya olduğu tespit edildi.  Oyuncaklar imha edilecekken, tır şoförleri ve oyuncakların sahibi para cezasıyla serbest bırakıldı.

   

  Devreye TAREKS girdi ama…

  Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) ile sağlık analizleri yapılan oyuncaklar için ithalat izni veriliyor. Yeni sistem gümrüklerde gecikme nedeniyle eleştirilse de oyuncakta sağlık riski taramasının gerekli olduğu belirtildi. Analiz sonucunda gümrükten kanserojen içerikli oyuncaklar giremezken kaçakçıların farklı yollarla durumu fırsata çevirmeye çalıştığı belirtildi.

  1 300x300 - Hepsi Ölümcül ve Tehlike Oyuncaklarda Devam Ediyor!

  33 yaşındaki Muharrem, Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olmak birlikte spor yapmaya fazlası ile düşkün. Sık sık spor yapan ve fit olmasını spora bağlayan yazarımız sitemize spor haberleri ve gündem haberleri ile katkı sağlıyor.

  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ